Lidovky.cz

Jak se staví páteřní plynovod do Polska

Ekonomika

  18:30
OSTRAVA/PRAHA - Starý zvenčí, moderní vevnitř. Tak vypadá závod ArcelorMittal Tubular Products Ostrava, nacházející se v průmyslovém areálu jižně od centra moravskoslezské metropole. Právě odsud pocházejí tisíce tun potrubí určeného pro ropovody, plynovody a vodárenské sítě.

Plynovod připraveny na uložení pod zem. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Jedním z tradičních odběratelů ostravského závodu je plynárenská skupina RWE, která každý rok nakoupí potrubí o hmotnosti kolem dvou tisíc tun. Mezi nejvýznamnější letošní zakázky patří potrubí pro nový plynovod STORK, vedoucí od podzemního zásobníku v Třanovicích k česko-polské hranici. Podnik vyrobil také potrubí pro polský úsek plynovodu.

Tude povede plynovod STORK


Plynovod STORK

* Propojení plynovodních sítí v severojižním směru zatím ve střední Evropě scházejí. Jejich dobudování má přinést posílení energetické bezpečnosti i rozvoj trhu se zemním plynem v regionu. Mezi připravované investice patří i plynovod STORK, který propojí českou a polskou síť poblíž Českého Těšína.

* V první fázi pomůže zejména Polsku, které má potíže pokrýt rostoucí spotřebu plynu v průmyslovém Horním Slezsku. Poláci získají i přístup k podzemním zásobníkům plynu na Moravě.

* Do budoucna však plynovod může přinést prospěch i Česku. To by jeho prostřednictvím mohlo dovážet plyn dopravený tankery do nově budovaného přístavního terminálu u Štětína nebo i z plánovaných vrtů pro těžbu břidlicového plynu.

Dodavatelem oceli pro potrubí je přímo mateřský podnik ArcelorMittal Ostrava. V první fázi ocel směřuje do stroje, který ji ohne do tvaru trubky s požadovaným průměrem. Hned poté následuje svařování plátů oceli k sobě. Na délce se nešetří. Například jednotlivé trubky pro plynovod STORK měří na délku 18 metrů.

Kvalitu vyrobených potrubí pracovníci závodu důkladně zkontrolují pomocí proudu vody a ultrazvuku. Dvojí testování odhalí skryté vady materiálu i svarů. Zadavatel zakázky, provozovatel páteřních plynovodů v Česku NET4GAS, si dokonce vyžádal, že výrobce musí kontrolu svarů nahrát na video.

Ocelové trubky se v závěrečné fázi potahují vrstvou polyetylenu, což prodlužuje jejich životnost. Potrubí umístěná například pod silnicí, kde musí odolávat vysokému tlaku, se navíc obalují ještě vrstvou betonu.

Kvalita moderních potrubí je natolik vysoká, že nikdo přesně nezná jejich životnost. "Náš odhad je minimálně 60 let, ale může to být mnohem více. Možná až sto let," tipuje manažer projektu STORK Ivo Komorous.

Kvalita potrubí se kontroluje pomocí proudu vody a ultrazvukem.

Komorous si spolupráci s ostravským ArcelorMittalem pochvaluje. "Problémy lze s českým výrobcem řešit operativně. Například s čínským výrobcem je komunikace těžší," zmínil. Výrobky následně putují po železnici nebo po silnicích k zákazníkům.

Potrubí pro plynovod STORK mají svůj mezisklad na nákladním nádraží v Karviné. Nezdá se, že by sklad byl ostražitě hlídán. Nabízí se otázka: nemůže někdo přijet a pár trubek si odvézt? "Toho se neobávám, protože překladiště je pravidelně monitorováno," odpovídá Ivo Komorous. Navíc manipulace s 18 metrů dlouhým a dvě tuny vážícím předmětem není nic snadného.

Potrubí se vyrábí v podniku ArcelorMittal Tubular Products Ostrava

Třanovice, Koňákov, Mistřovice a Chotěbuz. To jsou jména obcí, jejichž katastrálním územím plynovod prochází. Vidět je pouze teď, ve fázi výstavby. Během léta potrubí "zmizí" v metr hlubokém výkopu a život v obcích prakticky nebude omezovat. Stavebně-montážní práce má na starosti firma Moravský Plynostav.

Pokládka plynovodu.

Spojování a sváření úseků dlouhých až stovky metrů probíhá nad úrovní země, až poté se hotový úsek "překulí" do výkopu. "V Česku nám nejvíc potíží způsobili vlastníci pozemků," přiznává manažer projektu Ivo Komorous. Někteří majitelé pozemků nebyli k sehnání, další požadovali za souhlas s umístěním plynovodu milionové částky.

Svařování jednotlivých kusů plynovodu.

Výsledkem je delší plynovod. Tam, kde by mohl vést rovně, se decentně vyhýbá pozemkům lidí, jejichž souhlas se firmě Net4Gas nepodařilo zajistit. Hotovo má být do září. "Zahájení provozu plánujeme na 1. říjen letošního roku," dodává Ivo Komorous.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.