Lidovky.cz

Stáčení kilometrů bude jen přestupek. Ale s obří pokutou

Ekonomika

  20:03
PRAHA - "Každou chvíli se setkáváme se zákazníkem, který nás navštíví poté, co mu někdo jiný provedl úpravu tachometru neodborně," rozčilují se autoři stránky Tachometry.eu v článku "Pozor na neodborné úpravy tachometru".
tachometr - ilustrační foto

tachometr - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Stránky přitom bez rozpaků nabízejí "změnu stavu" kilometrů, a to nejen na palubní desce, ale "podle potřeby ve všech řídících jednotkách vozidla". Ze stáčení kilometrů u ojetých vozů a z uvádění kupujících v omyl se v Česku stal otevřený byznys.

INFOGRAFIKA

Tomu má zabránit nový návrh zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Ten se včera probíral na meziresortním zasedání ministerstva dopravy a ministerstva vnitra.

"Přetáčení tachometrů se stane skutkovou podstatou a bude to přestupek," řekl LN Martin Novák z tiskového oddělení resortu dopravy. Za tuto praxi budou hrozit až milionové pokuty.

Nekalým praktikám má bránit také zapisování počtu najetých kilometrů do technického průkazu vozidla. Autoři návrhu chtějí také částečně zveřejnit data z informačního systému státních technických kontrol. Na internetových stránkách ministerstva dopravy by tak byly údaje o skutečně ujetých kilometrech k dohledání. "Je to nová myšlenka, kterou je potřeba detailněji rozpracovat," dodává Novák.

Dopadne to jako v Německu

Podle Zbyňka Veselého, předsedy Sdružení na ochranu vlastníků automobilů, je to historická šance prosadit na našem území zákon, který zavrhuje stáčení kilometrů jako běžnou praktiku autobazarového byznysu. Kritici ovšem argumentují, že zákon bude bezzubý.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je dobré, že podobný návrh existuje, i když si myslím, že realita nejspíš dopadne podobně jako v Německu. Zákon tam je sice v platnosti, ale jeho vymahatelnost je relativně malá," říká Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting, která asistuje při nákupu ojetých vozů.

Právní úprava, která zakazuje stáčení kilometrů, existuje kromě Německa i v dalších zemích. V USA podobný zákon platí od osmdesátých let. Podle kanadského práva je stáčení tachometru trestný čin. V Británii se na tuto praktiku vztahuje zákon o popisu zboží při prodeji, který kvalifikuje podávání nepravdivých informací jako trestný čin.

To byl také podle informací LN hlavní argument proti ilegalizaci stáčení kilometrů. Zastánci mírnější úpravy argumentují tím, že se prodejci aut se stočenými kilometry dopouštějí klamání zákazníků, což už v současnosti řeší jiné právní předpisy. Belgie má proti podvodům s počtem najetých kilometrů u vozidel speciální zákon.

Škody za 6 miliard

Podle společnosti Cebia měla loni v Česku stočené kilometry čtyři ojetá auta z deseti a vznikla tak škoda za více než šest miliard. Jak Zich, tak Veselý se shodují na tom, že tento zákon by odradil menší dílny, které si stáčením tachometrů přivydělávají.

"Myslím si, že drobné podvodníky to může odradit úplně nebo stáčení kilometrů nebudou nabízet tak okatě. Návrh by mohl omezit nepokryté nabízení stáčení kilometrů firmami, které se tím v současné době přímo zabývají," uvádí Zich a dodává, že stáčení tachometrů není rozhodně jediným trikem prodejců ojetých automobilů.

Mezi další patří například falšování roku výroby, podepisování nevyhovujících kupních smluv nebo to, že skutečný technický stav vozidla neodpovídá inzerované nabídce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.