Lidovky.cz

Termíny svátků nahrávají cestovkám

Ekonomika

  11:41
PRAHA - Načasování podzimních státních svátků v Česku hraje do karet cestovním kancelářím. Ty hlásí vyšší prodeje zejména víkendových pobytů v evropských metropolí, než tomu bylo v loňském roce. A to i přes fakt, že ostatní oblasti, jako je třeba maloobchod, trápí sílících neochota lidí utrácet.

Turisté (ilustrační foto) foto: ČTK

 „Svátky vycházejí letos velmi dobře a na prodeji eurovíkendů je to jasně vidět. Nárůst je o více než 20 procent,“ říká Dan Plovajko z CK Fischer.  Svátek 28. října připadl v letošním roce na pátek a 17. listopad na čtvrtek. 

Anketa

Který český státní svátek považujete za nejvýznamnější?

1. ledna 357
8. května 270
5. července 264
6. července 174
28. září 449
28. října 3758
17. listopadu 1289

Také další cestovní kanceláře hlásí lepší prodeje. „Zaznamenali jsme sedmiprocentní meziroční nárůst,“ říká Jan Brejcha z Čedoku s tím, že se letos prodávají lépe o něco delší pobyty. Průměrná cena za čtyřdenní výlet se pohybuje většinou nad deseti tisíci korunami. Zástupci cestovek přitom předpokládají, že prodej zájezdů na následující prodloužený víkend i na listopadový svátek ještě dále stoupne, protože lidé vyčkávají lepší ceny.

„Očekáváme, že bude poptávka po super last minute zájezdech ještě růst,“ říká Kateřina Komedová z cestovní agentury Zájezdy.cz.

Egypt výrazně propadá

Kromě prodloužených víkendových zájezdů do velkých evropských měst jako Paříž, Řím či Barcelona se nyní prodávají také zájezdy za teplem. Největší poptávka je po Turecku, Kypru a Egyptě.

Ačkoli se Egypt stále drží mezi nejoblíbenějšími podzimními cíli zájezdů, meziročně je zde vidět velký propad poptávky. Podle informací agentury Zájezdy.cz prodej proti loňskému roku poklesl o více než 40 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nejpravděpodobnějším důvodem poklesu u Egypta bude obava turistů ovlivněná podzimními nepokoji a chystanými egyptskými volbami,“ vysvětluje Komedová. Namísto toho rapidně roste počet Čechů, kteří vyrážejí do Turecka. 

Spolu s příchodem chladnějšího počasí se také začíná lépe dařit prodejům zájezdů do exotických zemí. „Startuje období, kdy Češi kromě blízkých destinací hojněji cestují do exotických zemí,“ říká Pavlína Pešová ze společnosti FIRO-tour s tím, že do popředí zájmu se nyní dostávají kromě klasických zemí, jako je Thajsko či Kuba, i Spojené arabské emiráty.

PODZIMNÍ TURISTIKA

Češi jezdí hlavně do tradičních destinací, jimiž jsou hlavní evropská města, jako je Paříž, Řím či Barcelona. Kromě toho se prodávají i zájezdy za teplem. Do Turecka, na Kypr a do Egypta. Počet zájezdů do posledně jmenované země se ale kvůli nepokojům na severu Afriky meziročně propadl o 40 procent. Průměrná cena čtyřdenního výletu se pohybuje kolem 10 tisíc korun.

Češi vyrážejí na lyže

Kromě cest za teplem se letos prodávají výrazně lépe také lyžařské zájezdy. „Proti stejnému období loňského roku sledujeme téměř 20procentní nárůst poptávky po lyžařských zájezdech,“ říká Michal Tůma z cestovní agentury INVIA. Některé specializované cestovní kanceláře jako například CK Víkend, které se věnují právě lyžařským pobytům, mají již nyní velkou část zájezdů do konce roku vyprodanou. Přitom loni bylo možné lyžařské zájezdy koupit i krátce před termínem odjezdu.

 Podle obchodní manažerky cestovní kanceláře Nev-Dama Hany Valentové zkracování zájezdů odráží skutečnost, že Češi nemají na dlouhodobější pobyty čas. Mnozí si ale během zimy dopřávají pobyty na horách vícekrát.

Nejvíce se prodávají zájezdy do tradičních destinací, jako je Itálie, Rakousko nebo Francie.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.