Lidovky.cz

Pražské domino: rezignaci oznámil šéf dopravního podniku Dvořák

Ekonomika

  11:34aktualizováno  12:01
PRAHA - Ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák ve své funkci končí. Primátorovi Bohuslavu Svobodovi dnes nabídl svou rezignaci. Podle Svobody bude dopravní podnik potřebovat novou koncepci a Dvořák se již po pěti letech na postu ředitele cítil unaven.

Martin Dvořák foto: René Volfík ČTK

V pozici generálního ředitele chce Dvořák skončit příští týden a na postu předsedy představenstva na konci roku či v lednu. Podrobnosti oznámí v pondělí.

Martin Dvořák

Předchozí funkce:

  • Barum Continental (marketingový ředitel, 1996 - 1998)
  • Český Telecom (marketingový ředitel, 1999 - 2000)
  • ředitel TV Prima (listopad 2000 - září 2006)
  • konzultant občanského sdružení eStat.cz - Efektivní stát

"Jednal jsem s panem Dvořákem a pan ředitel mi nabídl rezignaci," sdělil Svoboda. Řekl, že jeho rezignaci přijal i přesto, že si je vědom, že hospodářské výsledky jsou v současné době nejlepší za několik posledních let.

"Permanentní spekulace, Dvořák ano, ne, má zůstat, nezůstat, takto se nedá fungovat," poznamenal Dvořák. Dodal, že bez reálné politické podpory nejde podobnou pozici zastávat. Na jeho odchod ale prý nikdo z politiků netlačil. 

Podle serveru Tn.cz Dvořák prý nehodlá dál vysvětlovat, že nemůže za kauzu předražených jízdenek. 

VÍCE O KAUZE JÍZDENKY:

"Beru to jako velmi dobré stanovisko a kvituji to s povděkem," dodal Svoboda k Dvořákově rezignaci. Dvořák mu prý svou nabídku zdůvodnil mimo jiné tím, že se již po pěti letech ve vedoucí funkci cítí unaven. Primátor dodal, že změna ve vedení byla potřeba i kvůli tomu, že dopravní podnik (DPP) bude potřebovat "nové koncepční řešení".

Ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák.

Křeslo se pod Dvořákem začalo kývat hned po ustavení nové koalice ODS a TOP 09 na pražském magistrátu minulý týden. "Ředitele odvolává dozorčí rada a v té je třetina členů za ODS, třetina za ČSSD a třetina reprezentuje odbory," řekl tehdy opatrně primátor.

Dvořákovo působení v DPP

  • Dvořákovo postavení v čele podniku bylo nejisté již loni na jaře, kdy skončil jako místopředseda představenstva. Dvořáka tehdy odvolalo vedení Prahy, tvořené v té době jen zástupci ODS. Zdůvodňovalo to nespokojeností s jeho prací a snahou o větší kontrolu podniku. Městu vadily mimo jiné některé kontrakty, které Dvořák uzavřel. Sám Dvořák své odvolání v březnu komentoval tak, že jde o politické rozhodnutí. Do představenstva se ale vrátil již loni v srpnu a letos v květnu zasedl do křesla předsedy představenstva.
  • Fungování podniku kritizuje od loňského listopadu zejména TOP 09, která nyní spolu s ODS ovládá magistrát. Pod palbou kritiky se ocitl například nedávno schválený outsourcing tramvajových opraven. V posledních měsících měl Dvořákem vedený podnik problémy s financováním nákupů nových autobusů a tramvají. DPP kvůli tomu hrozí smluvní pokuty. Dvořák také prosazoval zavedení turniketů v metru, což ale letos v září vedení města odmítlo.
  • Během Dvořákova působení v čele DPP se firma mimo jiné potýkala s protesty odborářů (včetně letošní červnové stávky), řešila nedostatek financí na provozní náklady i situaci kolem sporné čipové karty opencard, zdražila jízdné pražské MHD či otevřela tři nové stanice metra a připravila jeho další výstavbu, a to prodloužení trasy A na západ.

V úterý již pražští radní vyměnili několik členů dozorčí rady pražského dopravního podniku. Z orgánu odvolali tři starosty z ODS Milana Richtra, Dalibora Mlejnského a Marka Ječménka a dále bývalého náměstka primátora Antonína Weinerta (ČSSD).

DPP je největší městskou firmou, ročně dostává z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun. Podle rozpočtu, který letos schválili radní, dostane v příštím roce na provoz o 617 milionů korun méně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.