Lidovky.cz

Čistá Plzeň ovládla odpad ve městě. Socialismus, namítá opozice

Ekonomika

  7:00
PLZEŇ - Říkají tomu Velká zářijová odpadová revoluce. Až dosud uzavírali obyvatelé a organizace v Plzni smlouvu o vyvážení popelnic přímo s některou z pěti svozových firem. A těm také platili. V noci na dnešek se pro 170 tisíc Plzeňanů systém nakládání s komunálním odpadem změnil.

Kuka vozy si bude Čistá Plzeň zatím pronajímat od dosavadních svozových firem. Na snímku šéf městské společnosti Tomáš Ženatý. foto: Martin Polívka, MAFRA

Všichni, tedy domkaři, firmy, zahrádkáři i společenství vlastníků, se stávají klienty městem vlastněné společnosti Čistá Plzeň. Té budou nyní platit, ta zajistí vlastními popelářskými vozy vyvážení popelnic z každé uličky na skládky – od příštího roku do městské spalovny.

Do ulic ode dneška vyrazí dvacítka kuka vozů v zelené barvě městské firmy, osmdesátka řidičů a popelářů v zelených montérkách. Na 23 tisíc popelnic a kontejnerů je zaměřeno přes GPS systém a Čistá Plzeň podle toho projektuje trasy a dny vyvážení.

Parkovací zóny v Praze ovládne Eltodo. První přijdou na řadu Dejvice a Újezd

Radnice tak převzala kompletní služby nakládání s odpadem v Plzni. Zřejmě jako jedna z posledních samospráv v Česku. Mnohé obce a města už dávno převzaly zodpovědnost za odpady na svém území, jak nařizuje (ovšem bez jakýchkoliv sankcí) čtrnáct let starý zákon o nakládání s komunálním odpadem. V Plzni dosud fungoval tržní systém, ve kterém si sami občané vybírali, jaká firma jim bude popelnice vyvážet.

„Přebíráme kompletní služby při nakládání s odpady. Je to převrat. Po čtrnácti letech. Prosím všechny občany, aby byli trpěliví při řešení počátečních problémů, které mohou nastat,“ prohlásil primátor Martin Zrzavecký při včerejším startu nového systému.

Martin Zrzavecký, primátor Plzně.

Město, kterému nyní vládnou největším počtem hlasů politici ČSSD a ODS, už loni schválilo, že za svoz odpadu budou Plzeňané platit zhruba polovinu oproti dosavadnímu stavu. Zbytek dá ze svého město. Například obyvatelé rodinného domku tak zaplatí nově za vyvážení 120litrové popelnice jednou za 14 dnů 732 korun ročně. Dosud to bylo kolem 1500 korun.

Roční náklady na provoz systému komunálního odpadu mají dosáhnout zhruba 130 milionů korun. Zda Čistá Plzeň, která je dceřinou firmou městem vlastněné Plzeňské teplárenské, při snížené ceně za svoz vydělá, nebo prodělá, prý není podstatné.

Důležitější podle místních politiků je, že město získá plnou kontrolu nad nakládáním s odpadem, za který je ze zákona odpovědné. Buď město prodělá, ale občané budou spokojeni a ubyde černých skládek, nebo vydělá a peníze pak ještě bude moci investovat jinde.

Firmy, které dosud vyvážely Plzeňanům popelnice, ale nepřijdou zkrátka. Město zatím nemá na pořízení vlastních vozů. Takže dvacítku popelářských aut a 78 z 99 nových zaměstnanců si Čistá Plzeň pronajímá na tři roky od tří dosavadních svozových firem.

Odpadový socialismus?

Nový systém má i řadu kritiků. „Je to takový socialismus, který likviduje dosavadní fungující tržní systém. Motivací evidentně je, aby město získalo kontrolu nad odpadem, kterým bude futrovaná po dostavbě městská spalovna komunálního odpadu,“ říká třeba náměstek primátora Petr Náhlík, zvolený za lidovce.

Že jde svým způsobem o „socialistický systém“, připouští i generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. „Z odpadu je v současné době obrovský byznys. Ale základní výhodou je, že město získá stoprocentní kontrolu nad veškerým vyprodukovaným odpadem,“ říká Drápela.

Podobný systém provozují i radnice měst jako Ostrava nebo Brno. I v Praze organizuje svoz radnice, pro město ho zajišťuje firma, v níž má magistrát většinu.

Jinde, třeba v Teplicích, nevybírají za svoz od občanů ani korunu a službu na náklady městského rozpočtu zajišťuje ve výběrovém řízení najatá firma. „Čistější město, méně černých skládek, žádný socialismus,“ vypočítává výhody senátor a teplický starosta Jaroslav Kubera.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.