Lidovky.cz

Zbytečná dopravní značka? Při 'zakázaném průjezdu' stačí dobrá výmluva

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Značka Průjezd zakázán má chránit obyvatele před přívalem aut, jejichž řidiči si dotčenou ulicí zkracují cestu. Už v minulosti nepatřila mezi příliš respektované značky a nová ministerská vyhláška její vážnost podle dopravních expertů ještě snížila.

Značka Průjezd zakázán. foto: MAFRA

Vaše výmluva může znít: utekla mi kočka a zrovna ji pronásleduji. Policista přihlížející k nové úpravě zákona o silničním provozu by měl takové zdůvodnění přijmout.

Vyhláška označená jako 294/2015 Sb., vydaná 1. ledna tohoto roku, výrazně ulehčuje pozici lidem, kteří vjedou do ulice ohraničené zmíněnou zákazovou cedulkou, aniž by tam z nějakého důvodu potřebovali zastavit.

Přednost na 'kruháčích' se (ne)mění, řidiči tápou. Hrozí nehody, říká expert

Pro lepší pochopení: dřívější vyhláška udávala jako jediný důvod k průjezdu vozidla přerušení jízdy „například za účelem naložení nebo složení nákladu“. Policista tak mohl sledovat řidiče, a pokud by ten ulicí projel bez zastavení, mohl by si na něj vyšlápnout.

Tato podmínka však ze silničních pravidel zmizela. Řidič zastavit nemusí, ale je třeba, aby své jednání dobře zdůvodnil.

Zákazová značka, umísťovaná v ulicích, kterými šoféři například objíždí rušné křižovatky, bezdůvodný vjezd ani v nové úpravě nedovoluje. „Za takový důvod se nepovažuje objíždění dopravně složité situace nebo zkracování trasy,“ stojí v lednové vyhlášce.

ZNAČKA JINÝ ZÁKAZ

  • Nese úřední název B32 a na rozdíl od klasického zákazu vjezdu je doplněna o textové sdělení.
  • Kromě textu PRŮJEZD ZAKÁZÁN může obsahovat například nápisy CNG, LPG nebo SMOG.
  • Jde tedy o znemožnění průjezdu aut s uvedenými pohony. Zákaz může platit pro dané území i v případě vyhlášení smogové situace.

„V konečném důsledku stanoví (vyhláška) pouze dva důvody, které nejsou pro vjezd do označeného úseku považovány za legitimní, zatímco má-li řidič k vjezdu alespoň nějaký důvod vyjma dvou uvedených, může daným úsekem projet,“ stojí například ve výkladu vyhlášky na stránkách advokátní kanceláře Plavec&Partners.

Jinak řečeno: dobré zdůvodnění, ať jakkoliv smyšlené, by mělo při vysvětlování uniformované osobě stačit.

S tímto výkladem nesouhlasí autor vyhlášky, ministerstvo dopravy. Podle něj naopak dochází k nápravě stavu, kdy řidiči nesmyslně – třeba jen na pár vteřin – zastavili, aby splnili podmínky silniční normy.

„Podle nového výkladu samozřejmě nejde o to vymyslet si ‚dobrou výmluvu‘. Řidič musí mít skutečně prokazatelný důvod, proč do úseku vjel a policie má možnost ho neuznat. Smyslem zákona bylo a je, že řidič do místa jede za nějakým prokazatelným účelem,“ říká mluvčí resortu dopravy Tomáš Neřold.

Značka průjezd zakázán.

Podle oslovených motoristických organizací změna ničemu nepomůže. Ostatně ceduli Průjezd zakázán, která je jakousi podmnožinou značky Jiný zákaz, považovaly za zbytečnou už v minulosti.

„Použití této dopravní značky je nejednoznačné a její kontrola složitá. Nám přijde jako přežitek doby a mohla by se zrušit. Efekt této změny je pro nás nejasný,“ podotýká Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu.

„Tímto postupem se takovéto značky stanou ryze zbytečnými,“ doplňuje Robert Vacek z Autoklubu ČR.

STARÉ VS. NOVÉ ZNĚNÍ

„STARÉ“

Užije-li se nápisu “Průjezd zakázán”, nesmí řidič projet takto označeným úsekem, aniž by jízdu přerušil, například za účelem naložení nebo složení nákladu”.

„NOVÉ“

Do úseku označeného dopravní značkou 'Jiný zákaz' obsahující nápis 'PRŮJEZD ZAKÁZÁN', nesmí řidič bez důvodu vjet. Za takový důvod se nepovažuje objíždění dopravně složité situace nebo zkracování trasy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.