Lidovky.cz

Plíživé zdražování benzinu před létem. Hranice 29 korun brzy padne

USA

  17:00
PRAHA - Motoristická sezona se blíží a zlevnění pohonných hmot je v nedohlednu. Cena ropy prodraží tankování, ale za palivo stále zaplatíme u pump méně než v loňském roce.

Ilustrační foto. foto: Reprofoto

Denně v průměru o několik haléřů stoupá u stojanů čerpacích stanic cena benzinu i nafty. Za posledních dva a půl měsíce už podle statistiky kartové společnosti CCS podražil litr Naturalu 95 o dvě koruny. Z nynějších 28,60 koruny může do konce května benzin dosáhnout hranice devětadvaceti korun. A nafta sedmadvaceti.

V porovnání s loňskem řidiči při tankování přesto výrazně ušetří. V létě minulého roku za benzin platili v průměru kolem 33 korun, tedy o čtyři koruny víc.

„Můžeme očekávat, že hranice 29 korun padne v případě benzinu někdy ke konci května. Za vyšší cenou není jen cenový růst ropy na světových trzích, ale i marže distribučních sítí. Jsou u nás stále podprůměrné a lze očekávat jejích mírné zvýšení s tím, jak se blíží motoristická sezóna,“ komentuje aktuální vývoj ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.

K dosažení hranice 29 korun za litr benzinu stačí málo. Řada pump – zejména v Praze – má už dnes Natural 95 za cenu kolem 29,5 koruny. A v hlavním městě, případně i někde na dálnicích, může cena v létě vyšplhat i přes 30 korun. Nafta vychází ve většině případů přibližně o dvě koruny levněji.

Cena ropy pomalu roste

V obchodech s ropou nastalo v posledních týdnech oživení. Zdá se, že dlouhodobý převis nabídky nad poptávkou, který měsíce cenu tlačil dolů, se přibrzdil. Aktuálně stojí barel ropy Brent, ze které se kalkulují ceny v celé Evropě, 49 dolarů.

„Důvodem je výrazná změna situace na trhu. Nečekané výpadky v produkci vlivem požárů v Kanadě nebo útoků militantů v Nigerii způsobily, že momentálně je podle výpočtu analytiků Goldman Sachs mírný deficit produkce. Ten by měl trvat do konce roku. Příští rok by pak měl být obnoen přebytek těžby,“ říká Tomčiak.

Ceny benzinu a nafty mezi 1. 1. 2015 - 15. 5. 2016.

Neočekávané události se přidávají k aspektům, které tlačí cenu ropy vzhůru už nějaký čas – v Číně, která je největším světovým odbytištěm ropy a ropných produktů, vzrostla v dubnu spotřeba i dovoz. To samé platí pro Spojené státy. Největší jihoamerický producent ropy – Venezuela – kvůli vlastním ekonomickým problémům výrazně omezil těžbu.

K pokračování globálního růstu těžby nemusí přispět ani třináctka zemí kartelu ropných exportérů OPEC, v čele se Saúdskou Arábií, Iránem a Kuvajtem. OPEC sice jako celek s omezením těžby nepočítá – zejména Írán, který se od letošního ukončení světového embarga snaží dohnat deficit ve vývozu –, ale celý kartel ovládá „pouhých“ čtyřicet procent světové těžby.

Ropa tak zdražuje, přestože v dubnu produkce OPEC stoupla na nejvyšší úroveň od roku 2008. A podle expertů z oboru se zdá, že změnu v uvažování v tomto regionu nepřinese ani nedávná výměna na postu saúdskoarabského ministra energetiky.

Saúdové změnu nechystají

Král Salmán dosadil na tuto klíčovou pozici šéfa státního ropného gigantu Aramco Chálida Fáliha, který nahradil Alího Nuajmího – muže, který řídil ropnou politiku největšího světového vývozce minulých více než 20 let. Saúdové i po této výměně odmítají těžbu snížit a přispět k růstu ceny.

Ropa i přesto postupně zdražuje. Cena podle analytiků přitom mohla stoupnout ještě víc – nebýt stále vysokých zásob ve světě. I díky tomu se dá čekat, že ropa a následně i benzin budou letos levnější než loni.

„Ačkoliv globální produkce ropy klesla v posledních dvou týdnech o 1,5 až dva miliony barelů denně, ceny stouply jen asi o dva dolary, což odráží až rekordně vysoké zásoby ropy na trhu,“ připomíná analytička Patrie Online Kristýna Zahradníková.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.