Lidovky.cz

Velká sláva na hlavním nádraží. Sjedou se Wintonovy děti, dají pomník rodičům

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Pod historickou kupolí pražského hlavního nádraží nanovo ožije působivý příběh takzvaných Wintonových dětí. V sobotu 27. května tam podle informací serveru Lidovky.cz kolem deseti přeživších potomků odhalí pomník svým rodičům, kteří je posadili do vlaku směr Velká Británie, a tím jim zachránili život. Sami pak většinou zemřeli v nacistických vyhlazovacích táborech.

Model budoucího pomníku věnovaného rodičům Wintonových dětí. foto: Yan Renelt, MAFRA

Sir Nicholas Winton, organizátor odjezdu 669 převážně židovských dětí z Československa, už na pražském hlavním nádraží sochu několik let má. Nyní ji dostanou rodiče. Půjde o plastiku vlakových dveří, na nichž jsou otisknuté malé a velké ruce – dětí a dospělých, kteří se navždy loučí.

Po všech směrech půjde o výjimečnou akci. Budou ji provázet přísná bezpečnostní opatření – podle organizátorů by mělo přijet deset Wintonových dětí, které doprovodí jejich synové, dcery, vnuci a vnučky. Účastnit by se měli i přední politici – potvrdil například ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nebo šéf resortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Na místě budou i zástupci ambasád.

Podvod? Italy na hlavním nádraží v Praze bude řešit hospodářská kriminálka

Po dobu konání neveřejné slavnosti, tedy kolem čtvrté hodiny odpoledne, bude přibližně na hodinu uzavřený hlavní středový průchod z odbavovací haly na nástupiště. Pomník se totiž bude nacházet ve střední části této široké chodby – naproti pamětní desce amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, pod secesní kupolí historické Fantovy budovy.

Zuzana Marešová a její sestry odjely v roce 1939 do Anglie. Jejich rodiče měli...
Čtrnáctiletý Ben Abeles s maminkou pár týdnů před odjezdem do Anglie. Jeho...

„Upraven bude pohyb osob v hale a v podchodech k nástupištím. Bude například uzavřen střední podchod a cestující budou využívat jen dva další krajní (severní a jižní) podchody,“ upřesnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Vlaky budou jezdit podle jízdních řádů a ani pohyb pasažérů po nádraží by neměl být zásadně omezený.

Akce začne kolem třetí hodiny odpoledne ve Vládním salonku na hlavním nádraží, kde se všichni pozvaní sejdou. Zhruba o hodinu později pak budou přihlížet odhalení pomníku.

Jeho vznik iniciovaly dosud žijící Wintonovy děti, které už loni oznámily záměr vzdát poctu svým rodičům, kteří museli učinit těžké rozhodnutí, zda opustí své děti a pošlou je vlakem stovky kilometrů daleko. Sami pak většinou zemřeli. Potřebné náklady na pořízení pomníku původci myšlenky odhadovali na více než tři miliony korun, uspořádali kvůli tomu i sbírku.

Hosty z Česka i celého světa budou chránit policisté. Podrobnosti k bezpečnostním opatřením nechce v tuto chvíli z logických důvodů nikdo sdělovat.

„Z našeho pohledu je případné bezpečnostní opatření ve stadiu příprav. K jeho konkrétní podobě se tak vyjádříme až před akcí samotnou, tj. ve druhé polovině čtvrtého květnového týdne,“ řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

PŘÍBĚH ZACHRÁNCE

  • Mladý bankéř Nicholas Winton organizoval v počátcích druhé světové války v Československu odjezdy židovských dětí do Velké Británie.
  • Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval doklady a přijetí v britských rodinách.
  • 669 dětí zachránil před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech.
  • O svých činech dlouho mlčel. Po válce se Winton živil jako makléř. Do povědomí širší veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se zachráněnými „dětmi“, které zorganizovala BBC v roce 1988.
  • Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka, předloni dostal od prezidenta Miloše Zemana Řád bílého lva
  • Zemřel v roce 2015 ve věku 106 let.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.