Lidovky.cz

Newark vs. Conan O'Brien – souboj nových a starých médií

Média

  11:44
NEWARK - Za starých časů by si politici vyměňovali názory se svými kritiky na televizních obrazovkách a na stránkách novin. V dnešní době je na řadě YouTube, Facebook a Twitter. Podle odborníků značí mediální roztržka mezi televizním moderátorem Conanem O'Brienem a starostou města Newark Corym Bookerem mezník ve způsobu, jakým politici využívají internetová média, aby se dostali k širšímu publiku. Píše o tom agentura AP.

Populární Cory Booker ve videoodpovědi Conanu O'Brianovi na serveru YouTube foto: Reprofoto

O'Brien, moderátor televizní The Tonight Show, si ve svém pořadu utahoval ze starosty největší městské části v New Jersey za jeho návrhy na zlepšení zdravotní péče. Booker se místo klasických médií rozhodl vrátit úder pomocí humorných videí na serveru YouTube a zpráv na sociálních sítích Facebook a Twitter.

Oba muži se začali vzájemně pošťuchovat a jejich souboj přerostl ve velkou mediální aféru. Podle odborníků zde ale proti sobě stojí především nová a stará média. Na jedné straně je televizní pořad, který může přilákat okolo 2,6 milionů diváků, a na druhé internetová média se svými netušenými možnostmi.

"Může to být nový bod v pracovní náplni politiků," uvedl odborník na televizní a populární kulturu Robert Thompson ze Syracuské univerzity.

"Tenhle pán (Booker) opravdu umí používat internet. Když jsem sledoval ta videa, stal se mým nejoblíbenějším americkým starostou, protože byl trefný, moderní a vtipný," uvedl Thompson.

Booker má na síti Twitter více než 789.000 příznivců a okolo 14.000 fanoušků na síti Facebook. Jeho video na YouTube bylo přehráno 118.000krát.

S 280.000 obyvatel je Newark 64. největší město v USA. Booker je ale čtvrtým nejoblíbenějším politikem podle serveru WeFollow.com, který monitoruje popularitu na síti Twitter. Bookera předběhl jen prezident Barack Obama, republikánský senátor John McCain a starosta San Franciska Gavin Newsom.

Roztržka mezi O'Brienem a Bookerem začala 23. září, kdy moderátor ve své talkshow žertoval o Bookerově novém programu zdravotní péče v Newarku, jehož základním pilířem je prý jízdenka pryč z města. Booker mu odpověděl humorným videem na serveru YouTube a od té doby si oba muži vyměňují urážky ve skandálu, který kromě veřejnosti zaujal také odborníky a mediální politické stratégy.

"Booker (40) je mladík, který umí používat nová média způsobem, který je mnoha politikům cizí," uvedl politický analytik a mediální konzultant Steve Ayscue. "Je obdivuhodné, jak O'Briena zaměstnává," dodal Ayscue, podle kterého je publicita pro politiky největší devizou.

"Opravdu neznám nikoho, kdo by na postu starosty dokázal takto inovativně komunikovat s veřejností," uvedl Joe Trippi, politický konzultant v oblasti nových médií. "Dokáže se dostat k mladým lidem tam, kde skutečně jsou," dodal Trippi.

Booker není jediný

Booker patří k malé, ale stále rostoucí skupině politiků, kteří pochopili, že díky sítím Facebook a Twitter získají lepší kontrolu nad svými vzkazy veřejnosti. Například bývalá kandidátka na úřad viceprezidentky USA Sarah Palinová má na svém profilu v síti Facebook více než 900.000 příznivců.

O'Brien pozval Bookera do své show. Ten mu ale odpověděl, že přijme až poté, co moderátor navštíví Newark. Město získalo velmi špatnou pověst už před Bookerovým nástupem do funkce.

Tomu se naopak podařilo přilákat okolo 1500 nových obyvatel, poté co z města v letech 1950 až 1990 uteklo 46 procent populace. "Žerty stranou, z Newarku si lidé často utahují," uvedl Booker, který se snaží prosadit program na obnovu města. "Je to snadný terč, ale my už jim tyto laciné žerty tolerovat nebudeme," ukázal svoji bojovnou náladu Booker.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.