Lidovky.cz

Stáhnout hudbu nebo seriál bude těžší, weby se bojí a končí

Média

  16:51
PRAHA - Sledovat seriály, stahovat hudbu nebo nejnovější hollywoodské trháky bylo díky internetovým službám nabízející sdílení dat jednoduché. Po zátahu FBI na provozovatele serveru megaupload.com ale začínají rušit své služby i další hojně užívané sítě.

Server na sdílení dat FileSonic foto: Reprofoto

Kvůli obavám o svoji budoucnost omezují svoje služby například servery FileSonic, Fileserve nebo Uploadstation.com. Miliardy odkazů na uložená data jsou v tuto chvíli nefunkční, nově si totiž uživatelé mohou stáhnout pouze soubory, které sami na internet nahráli.

Úplně zrušit svůj provoz se rozhodla například služba Uploadbox.com. Veškerá data uložená na svých serverech se rozhodli její poskytovatelé smazat do konce ledna.

ČTĚTE TAKÉ:

Další ze sdílecích gigantů, v Česku dříve oblíbená služba RapidShare, zatím funguje beze změny. Již před časem však začali provozovatelé masivně mazat data chráněná autorskými právy. Stejnou cestu zvolili i servery 4Shared.com nebo Uploadto.com.

Velkou ranou, zejména pro milovníky televizních seriálů, je mazání pochybného obsahu na serverech Videobb a Videozer. Ty totiž umožňovaly sledovat videa on-line jedním kliknutím myši, bez nutnosti "ručního" stahování, podobně jako populární YouTube.

ČTĚTE TAKÉ:

Většina obsahu hojně navštěvovaných stránek nabízejících odkazy na filmy, hudbu, knihy a další multimédia je tak nyní nedostupná.

České servery jsou zatím v klidu a z možných zásahů policie se nestrachují. Služby jako Uložto, Sharerapid nebo Quickshare fungují beze změny.

Stahování dat

Server megaupload.com, jehož nedávné uzavření vyvolalo vlnu kritiky a protestů, patří do skupiny serverů, které se v masovém měřítku začaly objevovat kolem roku 2005 a jež nabízejí místo pro ukládání souborů.

V ČR tak funguje například portál Uožto. Jeden uživatel tak nahraje obsah a jiný uživatel či uživatelé si jej pak mohou stáhnout.

Základní služby tohoto systému bývají bezplatné, poplatky servery vybírají za zvýšení objemu přenášených dat či zvětšení prostoru na serveru, ale i za reklamu.

Přesné odkazy na nahrané soubory se pak většinou dají nalézt jinde, například na fórech o ilegálním softwaru.

Od svého vzniku v roce 2001 je velmi populární také systém výměny pomocí tzv. torrentů. Také v případě výměnných sítí existují servery, které umožňují snadnější hledání souborů tím, že zveřejňují data potřebná ke stahování.

K nejznámějším patří thepiratebay.org, který funguje od roku 2003. I jeho zakladatelé čelili soudnímu stíhání, švédský soud poslal před rokem a čtvrt skupinu jeho zakladatelů na několik měsíců do vězení a uložil jim zaplatit pokutu 46 milionů švédských korun (asi 130 milionů Kč).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.