Lidovky.cz

Evropská unie vyráží do boje proti ruské propagandě

Média

  13:32
BRUSEL - Evropská unie chce mít do léta vymyšlené, jak se podporou „svobody médií a hodnot EU“ postavit pokračující ruské dezinformační kampani v souvislosti s krizí na Ukrajině. Vyplývá to z návrhu závěrů blížícího se evropského summitu.

Russia Today opustila další zpravodajka. Televize šíří lži, tvrdí foto: Russia TodayReprofoto

Na přípravu akčního plánu by měli dát prezidenti a premiéři osmadvacítky šéfce evropské diplomacie Federice Mogheriniové čas do června, řekl novinářům vysoce postavený evropský diplomat.

Na nebezpečí ruské propagandy upozorňovaly v minulých měsících především Polsko a pobaltské země, které mají výrazné procento rusky mluvících obyvatel. Už v lednu o problematice hovořili na své schůzce ministři zahraničí unie. Nynější předsednická země, tedy Lotyšsko, a další v minulosti zmiňovaly třeba možnost vzniku ruskojazyčné televize.

Propagandou proti propagandě?

Diplomaté však zdůrazňují, že na propagandu z východu nemůže Evropa odpovídat propagandou vlastní, a že správnou cestou je naopak snaha nabídnout ruskojazyčné veřejnosti kvalitní informace.

Pobaltí děsí ruská propaganda. Vlády zakazují a pokutují televizní kanály

Ruská provládní či přímo Kremlem ovládaná média už měsíce nabízejí vlastní interpretaci současného vývoje mezi Ruskem a Západem, především v souvislosti s ukrajinskou krizí. 

Jejich rétoriku o kyjevské fašistické vládě, která utlačuje a vraždí ruskojazyčné obyvatelstvo na východě vlastní země, o vině Spojených států a Evropské unie na rozpoutání konfliktu a o snaze dekadentního Západu zlikvidovat vzrůstající ruskou sílu přejímají nejen účastníci internetových diskusí, ale také některé části evropského politického spektra.

Podobně vývoj prezentuje i televizní kanál RT (dříve Russia Today), který vysílá v angličtině a který se už například v Británii dostal do sporu s tamním televizním regulátorem kvůli nevyváženosti vysílání.

Součástí debaty lídrů zemí EU na summitu 19. a 20. března ale bude také otázka, zda změnit nynější podobu protiruských sankcí. Ukrajinská část návrhů závěrů schůzky zdůrazňuje především nutnost plného prosazení všech částí únorové dohody o příměří z běloruského Minsku.

Diplomaté v této souvislosti připomínají nejen klid zbraní jako takový a stahování těžké techniky, ale také zajištění volného přístupu pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na ty části východní Ukrajiny, které ovládají separatisté. EU připomíná především potřebu monitorování dění na úseku rusko-ukrajinské hranice, který není pod kontrolou Kyjeva.

Sankce pokračují

„Pokud v příštích dnech nenastanou velké změny, předpokládám, že status quo bude pokračovat také, pokud se podoby sankcí týká,“ připustil před novináři dobře informovaný diplomat z významné unijní země. Připomněl ovšem také, že evropská diplomatická služba už dostala za úkol mít připravené varianty změn sankcí, pokud by na úrovni premiérů a prezidentů padlo příslušné politické rozhodnutí.

V minulých měsících měl lídry před summitem několikrát možnost oslovit ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle diplomatů není v této chvíli zatím jeho nová návštěva plánována.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.