Lidovky.cz

Není důvod, proč by Česko nemělo dohnat Německo. Kouzelná slůvka jsou: integrace a euro

Média

  12:12
PRAHA - Největší evropská ekonomika prožívá úspěšné období. Právě proto by Německo mělo využít své síly a pomoci ostatním zemím v Evropské unii, říká v rozhovoru pro ekonomický magazín Index LN poradce spolkové vlády a přední německý ekonom Marcel Fratzscher. I Česko by se podle něj mělo intenzivněji zapojit do evropské integrace a přijmout euro.

Marcel Fratzscher, prezident institutu pro hospodářský výzkum DIW foto: Foto: DIW

Evropská unie vyráží do boje proti ruské propagandě

Před 25 lety se ekonomové domnívali, že východní Evropa a i východní Německo propast vůči Západu překoná mnohem rychleji, než se nyní ukazuje. Doženeme Západ ještě vůbec někdy?

Jistě, že ano. To je zcela absolutně možné. Vezměte si Irsko, které mělo před 25 lety HDP na osobu pod průměrem Evropské unie a nyní je již nad průměrem eurozóny. To je jeden příklad, jak může relativně malá ekonomika fungovat velmi úspěšně a jak může nejen dohnat, ale i předběhnout ostatní. Není žádný důvod, proč by to země jako je Česko, neměla zvládnout také. Závisí to hlavně na inteligentní hospodářské politice. A irský příklad také ukazuje, že úspěchu se nedosáhne izolací, ale mnohem spíš díky tomu, že se malá země angažuje v procesu evropské integrace a spoluvytváří ji. Naopak silné národní zaměření vede k tomu, že dohánění Západu je složitější. Především malé země profitují z evropské integrace jak v oblasti obchodu se zbožím, službami, finančních trhů, pracovních trhů, ale i v oblasti společné měny. Je to logické, protože malé státy nemají samostatně stejné možnosti jako ty velké. Právě proto vidím pro Česko mnohem lepší hospodářskou budoucnost, pokud se více přihlásí a bude spolupůsobit v evropském integračním procesu.

Německé mýto pro cizince není diskriminace, uvedla Evropská unie

To ale souvisí s odevzdáním části národní suverenity. Vy to nevidíte jako problém?

Vůbec! To je velmi důležitý bod, protože se toto často používá jako argument proti posilování evropské integrace. Ve skutečnosti je to přesně naopak. Právě díky tomu, že se více integruji, získám mnohem víc autonomie a rozhodovacích možností. Příkladem je měnová politika, kdy přijetí eura mnoha malým zemím přineslo větší svobodu v měnové politice. Se svými národními měnami byli totiž velmi závislí na eurozóně, ale měli jen velmi malé možnosti ji nějak ovlivnit. Přesvědčení, že více angažování v Evropě automaticky vede ke ztrátě národní suverenity je zcela chybné. Naopak země díky tomu získá mnohem víc prostoru.

  • Proč by mělo Česko přijmout euro a jak by z něj profitovalo?
  • Dokáže Německo s sebou táhnout jiné země Evropské unie?
  • Jaké nejpalčivější problémy nyní v největší evropská ekonomika má?
  • Proč by mělo Německo převzít vůdčí roli v Unii?

Na to odpovídá německý ekonom Marcel Fratzscher v ekonomickém magazínu Index LN, který vyjde v pondělních Lidových novinách.

Ekonomický magazín Index.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.