Lidovky.cz

Dvanáct hodin čekání za rok. Účet za kolony na silnicích: 112 miliard

Média

  23:47
PRAHA - Průměrně půl dne, tedy dvanáct hodin za rok, prostojí každý český řidič v koloně. Kromě ztráty nervů a pocitu bezmoci to má i ekonomické dopady. A to nemalé. Česká ekonomika přijde za každého uvízlého šoféra v průměru o 18 tisíc korun za rok.

Dopravní zácpa. foto: Lidové noviny

Údaje, které mají LN k dispozici, vyplývají z unikátního výpočtu expertů Ústředního automotoklubu (ÚAMK) a dopravní fakulty Českého vysokého učení technického. Celková suma, kterou řidiči v loňském roce prostáli na silnicích a dálnicích, podle tohoto šetření dosáhla 112 miliard korun.

„Jde přitom o celkové ekonomické škody. Tedy ušlá mzda či ušlý zisk, vyšší náklady na palivo a větší opotřebení aut, škody způsobené zpožděním, třeba náklady firem, když zboží dorazí pozdě nebo když někomu ujede nebo uletí následný spoj. Jsou v tom započítány taky zdravotní obtíže, psychická újma,“ vypočítává šéf ÚAMK Oldřich Vaníček s tím, že převážnou většinu ztráty tvoří promarněný čas.

Němci prostojí i osm dní

Důsledky toho, že se z dálnic a silnic na čas stávají parkoviště, se přitom zhoršují. Dřívější exaktní údaj skupina expertů počítala pro rok 2010. A tehdy to vyšlo na 88 miliard. Na jednoho majitele řidičského průkazu to bylo 14 tisíc korun, tedy víc než polovina hrubé průměrné mzdy. Čerstvý údaj pro loňský rok, tedy zmíněných 18 tisíc, už odpovídá průměrné čisté mzdě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.