Lidovky.cz

Média

Do vězení nechceme jít sami, varuje uhlobaron Koláček

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Lidovky.cz

Antonín Koláček zahájil ofenzivu. Dva roky poté, co jej se skupinou uhlobaronů poslal švýcarský soud v Bellinzoně v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) nepravomocně na 52 měsíců do vězení, se známý vyznavač buddhismu pustil do své obrany. Miliardáři Bobela s Pudilem mu prý dluží čtyři miliardy
  7:27

Antonín Koláček zahájil ofenzivu. Dva roky poté, co jej se skupinou uhlobaronů poslal švýcarský soud v Bellinzoně v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) nepravomocně na 52 měsíců do vězení, se známý vyznavač buddhismu pustil do své obrany.

Koláček podal trestní oznámení a shání svědky, kteří by mu dali za pravdu. Jedním z nich je i tajemný bankéř Camillus Braxator, který má silné konexe na české politiky a finančníky. Vedlo jej k tomu prý několik důvodů. Zaprvé, rozhodování švýcarských soudů se vleče a ani po více než dvou letech není známo, kdy zasedne odvolací soud.

Koláček se navíc domnívá, že postup českých a švýcarských vyšetřovatelů byl a je pochybný. Rozjel proto pátrání na vlastní pěst. Cílem jeho snažení je dokázat, že nepral špinavé peníze a státu finančními operacemi kolem Mostecké uhelné nezpůsobil několikamiliardovou škodu. Koláček naopak namítá, že to byl on, kdo byl poškozen. Do příběhu zatáhl jedny z nejbohatších českých byznysmenů – Vasila Bobelu a Petra Pudila z investiční společnosti BPD Partners. Vypočítal, že mu dluží přes čtyři miliardy korun.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Ťok obrátil: Režijky všem

Trať mezi Plzní a Mostem je jednou z dálkových železničních cest, které by se měly zpřístupnit i soukromým dopravcům. Soutěž ale nedávno zastavil antimonopolní úřad. I kvůli tomu by nově mohly benefit pro železničáře v podobě režijních jízdenek využívat nejenom České dráhy.

  • Islamisté svádějí bratrovražedný boj

Představa, že organizace Muslimské bratrstvo je hnací silou blízkovýchodního radikalismu, a že navíc stojí za nekončící uprchlickou vlnou do Evropy, je – diplomaticky řečeno – hodně nepřesná. V regionu totiž momentálně svádí souboj o vliv hned několik islamistických proudů a právě Muslimští bratři rozhodně nepatří k jeho favoritům.

  • Evropská unie potřebuje více soudů.

Soudkyně evropského Tribunálu a matka současného ministra spravedlnosti Irena Pelikánová v rozhovoru pro LN varuje, že Evropa si nevystačí jen se dvěma úrovněmi soudních orgánů, a to ještě v Lucemburku. Mladá generace se podle ní navíc žene tam, kam nemá

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.