Lidovky.cz

Twitter údajně pomáhá Islámskému státu. Podle žaloby je ‚úmyslně slepý‘

Média

  6:00
SAN FRANCISCO - V polovině týdne přišla k soudu v San Franciscu žaloba na sociální síť Twitter za napomáhání Islámskému státu. A to jen pár dní poté, co americký prezident Barack Obama prozradil plány na vytvoření expertní skupiny, v níž by zástupci vlády a technologických firem společně bojovali proti terorismu na internetu.

Logo Twitteru kombinované s vlajkou Islámského státu používají přívrženci hnutí. foto: ArchivLidovky.cz

Teroristické organizace po celém světě využívají sociální sítě k šíření propagandy, získávání peněz a verbování nových členů. Vlády i firmy proti tomu vedou zatím marný boj.

Soud v současném hlavním městě technologického průmyslu, kalifornském San Franciscu, teď řeší žalobu Tamary Fieldsové, která sociální síť Twitter viní z „vědomého napomáhání Islámskému státu“. Twitter prý o aktivitách teroristů věděl, ale nic s tím nedělal.

Konec vyhrožování na Twitteru. Firma bude blokovat účty extrémistů

Fieldsová je vdovou po Lloydu Fieldsovi, který zahynul při listopadovém útoku bojovníka Islámského státu v Jordánsku. Šestačtyřicetiletý Fields tam odcestoval v rámci amerického vládního programu trénovat tamní policisty. Jeden z nich ho ale spolu s dalšími čtyřmi zastřelil, za což Islámský stát později převzal odpovědnost.

„Masivní růst Islámského státu v nejobávanější teroristickou skupinu na světě v posledních několika letech by bez Twitteru nebyl možný,“ stojí v žalobě Tamary Fieldsové, která mluví také o „úmyslné slepotě“.

Teroristé: desítky příspěvků za minutu

Společnost Twitter, která se v současnosti potýká s rekordním propadem vlastních akcií, v oficiálním prohlášení jakoukoliv vinu odmítla. Více se ale k věci vyjadřovat nechtěla.

Právě tato sociální síť je – díky systému fungování a vysoké míře anonymity – jedním z hlavních informačních kanálů radikálů po celém světě. Jen Islámský stát na ní má podle odhadů neziskových organizací zhruba 70 tisíc účtů - a z toho nejméně 80 oficiálních.

Hacktivisté ze skupiny Anonymous se snaží napadat účty Islámského státu na sociálních sítích.

Tyto profily chrlí do světa až 90 příspěvků každou minutu.

Není to ale úplně poprvé, co je hlavní konkurent Facebooku obviňován z něčeho podobného. V prosinci dostala firma pokutu v přepočtu 50 tisíc dolarů od tureckých úřadů za to, že neodstranila obsah považovaný za teroristickou propagandu. Twitter se kvůli tomu domáhal svých práv u soudu.

Podle posledních zveřejněných statistik obdržel Twitter za první polovinu loňského roku 1003 žádostí na odstranění nevhodného obsahu, přičemž 42 procentům z nich vyhověl. Od amerických úřadů přišlo 25 žádostí, všechny ale byly zamítnuty.

Zvláštní pracovní skupina

Nařčení z „úmyslné slepoty“ a „materiální podpory terorismu“ přichází jen pár dní poté, co prezident Barack Obama vystoupil s informací o vzniku protiteroristické pracovní skupiny.

Aerolinky zavedly islámské lety. Cestující se báli Alláhova hněvu

Tu budou řídit ministerstva vnitra a spravedlnosti za pomoci ministerstva zahraničí. Zasednou v ní ale i zástupci firem jako Apple, Facebook, Google, Microsoft, Yahoo, LinkedIn či právě Twitter. Skupina by měla využívat desítky federálních i místních agentur, zachytávat vzkazy teroristů a zamezovat zveřejňování videí a dalších propagandistických materiálů v angličtině.

V USA totiž po útocích v Paříži a kalifornském San Bernardinu koncem loňského roku roste obava z terorismu a Bílý dům je viditelně frustrovaný, že se mu nedaří radikálům zabránit ve zneužívání sociálních sítí.

Kritika vůči protiteroristické strategii Obamovy vlády se přitom v americké společnosti nedá přeslechnout.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.