Lidovky.cz

Akciové podvody se domlouvají ve videohrách, zjistila FBI

Média

  9:00
NEW YORK / PRAHA - Pistolník vstoupí do místnosti, ale místo smrště kulek vypálí tajné firemní informace. Obchodníci s akciemi neštítící se ilegálních praktik mají nový hit. Transakce domlouvají skrz videohry, podobně jako teroristé při přípravě útoků. Vyplývá to ze zjištění americké FBI.

Počítačovou simulaci řecké ekonomiky lze naprogramovat. Tento model bude dokonce zanedlouho v podobě hry k dispozici veřejnosti. Co z něho vyplývá? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Že je takzvaný „insider trading“ nelegální, ví každý, kdo se někdy přiblížil ke světu akcií. Že je využívání interních informací, jako například nezveřejněných finančních výsledků či personálních změn, ke kterým ostatní nemají přístup, nefér, to dojde i laikovi.

Podvodníci při výměně informací a domlouvání nákupů a prodejů často používají anonymní předplacené SIM karty, které pravidelně mění.

Newyorská burza po sněhové bouři obnoví provoz. Americké akcie díky počasí posílily

Podle analýzy FBI jsou v poslední době populární i kódové vzkazy na sociálních sítích. Skutečným trendem jsou ale videohry.

„Herní konzole PlayStation a Xbox jsou k tomuto účelu skvělé. Připojíte se na internet, hrajete s člověkem z druhoho konce světa a ve světě jako Call of Duty zalezete do soukromého bunkru a už můžete vyměňovat informace i celé materiály,“ uvedl při prezentaci na semináři newyorského Penn Clubu speciální agent FBI David Chaves.

Americké úřady se na boj s insider tradingem zaměřují od roku 2009 a od té doby docílily desítek zatčení a usvědčení, mezi kterými byl i případ zmíněné akční hry, jíž se po celém světě prodalo přes 175 milionů kopií.

Nevystopovatelná komunikace

Důvod na první pohled možná úsměvného počínání je ten, že takováto komunikace je velmi špatně zachytitelná a sledovatelná. Internetové spojení je šifrované a uživatelé se pomocí sluchátek s mikrofonem mohou bavit mnohem bezpečněji, než prostřednictvím telefonu.

Americké akcie se propadly na minimum, zažívají nejhorší počátek roku vůbec

Dalším stupněm je pak neverbální komunikace. Zpráva vepsaná kulkami na zeď během hry či cíleně rozházené předměty ve virtuálním prostředí jsou jen drobnými příklady komunikace, která je prakticky nevystopovatelná.

Hra jako Call of Duty, jejíž tržby přesáhly 10 miliard dolarů, tak některým jejím hráčům pomůže vydělat v součtu možná ještě víc.

Podle studie Leslie Jengové, Andrewa Metricka a Richarda Zeckhausera uveřejněné v The Review of Economics and Statistics americké Harvard Kennedy School, se výdělky při insider tradingu pohybují během prvního půlroku po transakci v průměru mezi 52 a 68 procenty měsíčně.

Videohry používá i Islámský stát

I přes to, že insider obchody tvoří podle odhadů jen 0,03 procenta celkových obchodů s cennými papíry, tak nejde o zanedbatelnou částku a regulátoři trhů po celém světě staví tuto metodu mimo zákon.

Twitter údajně pomáhá Islámskému státu. Podle žaloby je ‚úmyslně slepý‘

Obchodníkům, kteří nemají k citlivým informacím přístup nebo se nechtějí vydat nelegální cestou, může být útěchou i to, že podle zmíněné studie bývá jejich poškození při takových obchodech řádově nižší, než je profit podvodníků.

Na 10 tisíc dolarů transakcí je to v závislosti na akciovém titulu 10 až 33 centů.

Není to ovšem poprvé, kdy byly World of Warcraft, Counter Strike a další populární hry zneužity k nelegálním účelům. Naposledy se o tom hovořilo v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži na podzim loňského roku.

Právě mezi extrémistickými organizacemi je tento způsob komunikace populární, třebaže se nakonec úloha videoher při útocích, které si vyžádaly stovky mrtvých a raněných, jednoznačně nepotvrdila.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.