Lidovky.cz

Není, kdo by klikal. Zlatá éra internetu končí, docházejí mu uživatelé

USA

  13:35
LOS ANGELES/PRAHA - Světová počítačová síť má doby největšího rozkvětu za sebou. Online komunita už neroste tak rychle a firmy budou muset k získání nových zákazníků vynaložit více práce a peněz.
U počítače (Ilustrační foto)

U počítače (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nízká porodnost, ekonomická krize či negramotnost jsou příklady faktorů, které v posledních dvou desetiletích komplikovaly rozvoj internetu. Teď poprvé však internet zpomaluje sám od sebe.

Zhruba tři miliardy uživatelů na celém světě znamenají, že loni počet surfujících vzrostl jen o devět procent. Tedy stejně jako v roce 2014.

Google s Facebookem natáhnou kabel na dně Atlantiku. Spojí USA a jih Evropy

Bez Indie, která se díky 40procentnímu růstu loni stala po Číně druhým největším internetovým trhem, tempo růstu činilo dokonce jen sedm procent. Přitom ještě v roce 2009 to bylo patnáct procent.

Vyplývá to z analýzy firmy Kleiner Perkins Caufield & Byers, kterou na letošní konferenci Code již tradičně prezentovala Mary Meekerová, která se věnuje rizikovému kapitálu ve spojení s novými technologiemi.

„Horší je, že zpomalují i lehce ziskové trhy jako Čína. Růst, který zůstal, se přesunuje do méně bohatých lokalit. Najít nové internetové uživatele tak bude mnohem těžší. Jednoduchý růst je za námi,“ řekla investorka, která je podle magazínu Forbes 86. nejmocnější ženou planety.

Už žádné ťukání do klávesnice

V západních zemích už jsou zkrátka online téměř všichni a nízká porodnost nedává optimistické vyhlídky do budoucna. Čínu a rozvojové trhy zase většinou trápí slabá ekonomika. V nejchudších zemích pak síť naráží na nízkou úroveň gramotnosti.

Meekerová nakonec nabídla i pár pohledů na změny, které internetové uživatele v budoucnu čekají.

Čínská propaganda napíše na sítě půl miliardy ‚pozitivních‘ příspěvků ročně

Jedna z nejzásadnějších se týká vyhledávání, které by v příštích letech mělo stále více probíhat hlasem. V USA tak už dnes probíhá pětina dotazů. Za pět let by však měla mít formu hlasu nebo obrázku dokonce polovina světového vyhledávání. Výhodou je rychlost, protože zatímco napsat zvládne člověk v průměru 40 dotazů za minutu, vyslovit jich dokáže 150.

Podle průzkumu Kleiner Perkins dnes lidé v 61 procentech volí hlasové vyhledávání proto, že mají zrovna plné ruce práce nebo se musí dívat jinam. Ve 22 procentech to ale dělají zkrátka proto, že to vypadá „cool“.

Internet v roce 2016

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.