Lidovky.cz

Americký web po kritice smazal článek o seznamování gay sportovců v Riu

Média

  14:49
RIO DE JANEIRO - Daily Beast je velmi oblíbený web, který píše o popkultuře a politice. Poté, co publikoval článek o tom, jak sportovci v Riu používají mobilní aplikace k navazování známostí a hledání partnerů na sex, se ale na něj snáší rozhořčené reakce.

Vlajka LGBT komunity. foto: Reuters

Nico Haines, redaktor Daily Beastu, to nemyslel zas tak špatně: jel do olympijské vesnice, nainstaloval si Tinder, Bumble, Jack’d a Grindr (což je Tinder pro gaye), začal se seznamovat a napsal o tom článek. Jeho tonalita vyznívá jednoznačně bulvárně hned z první věty, podle které jsou Olympijské hry “přehlídkou pařících atletů, randění a sexu, sexu, sexu.” (Mateřskou společností Daily Beastu je IAC, ta je mimo jiné také majitelkou a provozovatelkou seznamovacích mobilních aplikací.

Hackeři získali data z erotické seznamky pro zadané. Nevěrným hrozí prozrazením

Článek spoustu lidí naštval hlavně kvůli tomu, že Nico Haines (který sám sebe v článku identifikoval jakožto heterosexuálního muže s rodinou a dětmi) celý text založil na popisu zkušeností s uživateli gay seznamky Grindr, ze které mu došlo výrazně větší množství reakcí než ze seznamek ostatních. V článku pak ty uživatele, se kterými se setkal, velmi důkladně popsal.

“Atlet (výška, váha) z (název země), který mi poslal svou adresu, měl jako profilovou fotku nastavený obrázek povlaku polštáře s nápisem Rio 2016. V jeho profile stálo “Hledám někoho na sex” jak v angličtině, tak v (jeho rodný jazyk).” Někteří z atletů pak pocházeli ze zemí, kde to gayové nemají zrovna jednoduché, například z Ruska nebo z Tongy.

“Nikomu jsem nelhal, ani jsem nepředstíral co nejsem – pokud nepočítáte za předstírání to, že jsem byl na Grindru. Jsem heterosexuál, mám ženu a dítě,” napsal Hines s tím, že o tom, že je novinář řekl “každému, kdo se ho zeptal co vlastně dělá. Na setkání 206 národů, najdete logicky úžasné množství talentovaných sportovců. Jeden posun do prava (na seznamovacích aplikacích dáváte posunem (swipe) doprava najevo, že se chcete s danou osobou seznámit, pozn. Mediahub) mě přenesl od vysokého černého týpka s pekáčem buchet na břiše přímo k dalšímu dokonalému pekáči buchet, tentokrát na menším bělochovi.”

“Za hodinu jsem si domluvil tři rande na Grinderu!” Tak zněl původní titulek, který redakce Daily Beastu změnila na “Další olympijský sport v Riu: swipování”. O pár hodin později, když vlna odmítavých reakcí začala žít virálním životem, už článek zmizel úplně a místo něj se na webu Daily Beast objevila omluva. “Daily Beast učiní bezprecedentní, ale nutný krok: mažeme článek z našeho webu. Původně jsme si mysleli, že odstranění všech částí, podle kterých bylo možno dané osoby identifikovat, a lepší vysvětlení celé situace, je adekvátní reakcí, a že úplné odstranění článku není nutné. Mýlili jsme se.”

Daily Beast uvádí, že cílem článku nebylo poškodit nebo ponížit členy LGBT komunity, nicméně že záměr není důležitý, ale dopad ano. “Mýlili jsme se. A příště to uděláme líp.”

Internetu to ale evidentně nestačí.

Představte si, že to jediné místo, kde se můžete cítit v bezpečí, kde můžete být sami sebou, vám zničí heterosexuální člověk, který to považuje za vtip?

Vážně: jdi do prdele s tou svojí heteráckou bílou nadřazeností! Přiživuješ se na lidech, kteří žijí v utajení, kteří nemůžou žít v pravdě. Ničíš nás!

Tak nebezpečný a nezodpovědný článek jenom ohrozil lidské životy.

Člen britského parlamentu Stewart McDonald chce, aby ho z Ria prostě vyhodili:

Anonymní diskutér na Redditu: “Někdo by měl zjistit jeho adresu domů a zveřejnit ji. Taky osobní a pracovní mail, telefon a tak. Měl by diskutovat o novinářské etice, homofobii a nebezpečí, kterému atlety vystavil. A ne že přestane komunikovat a schovává se za editory (a ti by neměli bránit ani jeho, ani ten článek).”

Nico Haines vyrostl v liberálním prostředí, kde mluvit o gayích je přirozená věc. Pokud bychom si odmysleli gay/straight úhel pohledu, zbude nám nepříliš zajímavý článek o tom, že na Olympijských hrách se souloží a že se tam partneři hledají pomocí mobilu. To je prostý faktografický popis situace. Haines ho napsal stylem, který nemusí každému vyhovovat, ale který je v bulvárních médiích naprosto běžný - “Většina lidí se ptá: jak se do toho zapojím? Může i obyčejný člověk jako já zažít takové bakchanálie?”, “Za hodinu jsem si dohodnul tři rande”, “V okruhu několika stovek metrů jsem našel desítky nezadaných kluků”.

To, s čím má většina lidí problém, je fakt, že identifikoval gaye proti jejich vůli. Není ale dobrovolné zveřejnění profilu na gay seznamce samo o sobě koledováním si o problém?

“Tohle je příklad, kdy je všechno špatně. Soukromí přestává být hodnotou, ovšem dokud se nestane průšvih. Novinář z liberálního prostředí nechápe, že svět není jeden velký mejdan na koleji. Gay komunita chce žít veřejně, pak tedy musí přijmout i mínusy tohoto rozhodnutí,” míní Karel Křivan, komentátor MediaHubu. A Dalibor Zíta z Českého rozhlasu s ním do jisté miry souhlasí: “Vyoutovat někoho bez jeho vědomí je určitě přes čáru, tady je to ale na diskusi, protože ti sportovci se vyoutovali sami tím, že svoje fotky a data dali na seznamovací sociální aplikaci. Autor nepoužil žádná jména ani fotografie, jen naznačil o jaké sportovce jde, běžný čtenář se asi nepožene si hned vyhledávat například, který házenkář pochází z notoricky homofobní země, ostatně takových zemí je víc.”

Analytička Irena Ryšánková už je kritičtější: “Myslím, že každý příčetný editor nebo šéfredaktor má něco takového zarazit v zárodku. Stejnou měrou je to totální selhání autora článku. Proč ten text psal? Proč přišel na myšlenku hledat pomocí randících aplikací v olympijské vesnici někoho na sex? To, že psal, že je ženatý heterák a novinář, to není omluva. I ženatý heterák a novinář může hledat na seznamce pro homosexuály. Pochybný byl tedy již sám čin. To, že potom zveřejnil článek, v němž popisuje, kdo se mu přihlásil a že na LGBT seznamce se seznamují lidé s touto orientací, to je už naprosto mimo jakékoliv chápání. Ano, i na olympiádě se používají randící aplikace. Ano, i na olympiádě se souloží, při takovém počtu mladých lidí na vrcholu životních sil by bylo divné, kdyby ne. Ano, i mezi sportovci jsou homosexuálové. A? Celý text byl skandál pro skandál a s žurnalistikou nemá nic společného. Skandál snad jedině je, že někdo něco takového zveřejnil.”

Matúš Krčmárik ze slovenského deníku SME to považuje za nepřípustné narušení soukromí: “Považujem to za prekročenie hranice a neodôvodnený zásah do súkromia. Homosexualita športovca nemá nič spoločné s jeho pôsobením na hrách a ak si ju sám nepraje zverejňovať, má právo na to, aby to rešpektovali aj novinári. Neviem si tiež predstaviť ani to, akú pridanú hodnotu autor a editor od článku očakával. Zistenie, že ľudia ak su mimo domova randia?” A Martin Charvát z Konektoru považuje článek za provokaci: “Fungoval v podstatě jako klasický agent provokatér. To je totálně za hranou jakékoli novinářské etiky.”

O tom, jak je celá situace vážná, svědčí i fakt, že článek nejenže zmizel ze stránek Daily Beastu, byl ale také odstraněn z internetového archive Wayback Machine.

Článek byl převzat ze serveru Mediahub.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.