Lidovky.cz

Lidé dostanou víc času na nucenou výměnu televizí. Vyjde je až na pět miliard

Média

  15:45
PRAHA - Senát navrhne oddálit o zhruba půldruhého roku přechod na digitální televizní vysílání. Senátní ústavně-právní výbor jej doporučil odsunout na polovinu roku 2022. Výbor pro územní rozvoj chce naopak přechod provést v souladu s Poslaneckou sněmovnou nejpozději k 1. únoru 2021. Další dva výbory zatím svá doporučení nepřijaly. Horní komora má o předloze rozhodnout tento týden.
Televize - ilustrační foto.

Televize - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ústavně-právní výbor v rámci úprav novely o elektronických komunikacích rovněž navrhl, aby ministerstvo financí stanovilo podmínky poskytování dotací na kompenzace nákladů, které budou mít lidé kvůli nařízenému přechodu. Změna má totiž podle odhadů vlády stát diváky asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů.

Máte televizor, který přežije změnu vysílání? Na webu je seznam ověřených modelů

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. České Radiokomunikace v pondělí oznámily, že zvýší do září pokrytí území televizním signálem ve standardu DVB-T2 na 91 procent ze stávajících dvou třetin. Do konce roku se pokrytí tzv. přechodovou sítí zvýší na téměř 98 procent území.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) je přechod na nový standard nutný, protože ČR musí uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní služby.

Na výměnu televizí dostanou Češi minimálně tři roky. Staré vysílání skončí

Novela se také týká mobilních operátů. Zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu stejně jako pokuty operátorům, podle vlády také víc ochrání spotřebitele v oblasti elektronických komunikací. Vláda si od tlaku na konkurenci mezi operátory slibuje zlepšení služeb spotřebitelům.

Nově by mělo například platit, že pokud klient neudělí prokazatelný souhlas s prodloužením smlouvy na dobu určitou, mění se tato smlouva na dobu neurčitou. Sjednocuje také délku výpovědních lhůt u služeb elektronických komunikací na nejvýše 30 dní.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.