Lidovky.cz

Boj proti kartelům přitvrdí

Ekonomika

  8:21
PRAHA - Manažerům, kteří uzavřou kartelové dohody s konkurenčními firmami, bude možná v budoucnu hrozit vězení. Na radu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zařadilo ministerstvo spravedlnosti do návrhu nového trestního zákona pasáž, podle které bude možné za protisoutěžní jednání postihnout i jednotlivé manažery.

pouta foto: Reprofoto

V současnosti je v ČR možné za kartelové dohody trestat pouze firmy, jejich manažerům sankce zatím nehrozí. Pokud zákon projde parlamentem v nezměněné podobě, budou jim za aktivní účast na protisoutěžním jednání hrozit až tři roky vězení a zákaz činnosti.

Nové tresty by se týkaly pouze takzvaných horizontálních kartelů, tedy dohod o cenách či rozdělení trhu mezi přímými konkurenty. Podle ÚOHS jsou horizontální kartely společensky nejnebezpečnější formou omezení hospodářské soutěže a vedou ke zvýšení cen pro konečné spotřebitele a zhoršení výběru kvality nabízeného zboží.

Vězení naopak nadále nebude hrozit za zneužití dominantního postavení, nepovolené spojení firem, ani za protisoutěžní dohody mezi dodavateli a odběrateli.

Podle Martina Peciny, předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, by možnost postihu manažerů mohla v boji proti kartelům pomoci. „Odstrašující efekt by to určitě mělo,“ řekl Pecina.

Šéf ÚOHS se domnívá, že zavedení nových postihů pro manažery nebude mít negativní efekt na český byznys. Podle Peciny jsou nové tresty zaměřeny pouze na nejtěžší a vědomé případy porušení hospodářské soutěže.

Českým manažerům by tak nemělo hrozit, že budou trestáni za neúmyslné chyby nebo menší přestupky proti soutěžním pravidlům. Trestní postih protisoutěžního jednání je v Evropské unii celkem běžný. Ve svém právním řádu jej mají například Německo, Francie, Velká Británie, Estonsko, Rumunsko či Slovensko.

K výraznému zpřísnění trestů za kartely došlo před třemi lety také ve Spojených státech. Manažeři, kteří se přímo podílejí na uzavření kartelových dohod, mohou v USA ve vězení strávit až deset let.

Odhalené kartely byly dosud v České republice trestány většinou pokutou zúčastněným firmám.

Minulý rok pokutoval ÚOHS například pekárenské společnosti Delta, Odkolek a Penam, které se domlouvaly na cenách pečiva.

Dosud nejvýznamnějším případem bylo letošní udělení pokuty ve výši 942 milionů korun kartelu šestnácti mezinárodních průmyslových společností.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tuto nelegální dohodu odhalil díky spolupráci společnosti ABB, která se kartelu účastnila.

V rámci takzvaného leniency programu ÚOHS se ABB k účasti na kartelu přiznala a předložila úřadu důkazy o protiprávních dohodách. Výměnou za to unikla ABB pokutě.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.