Lidovky.cz

Trh s akciemi zažil černé úterý

Ekonomika

  17:50
PRAHA - Nervozita a horečné obchodování. Tak se dá popsat dnešek na všech světových burzách, které zasáhly hluboké propady cen akcií. Ani tyto negativní zprávy ale neodradily další společnost, která se rozhodla vstoupit na pražskou burzu.

Obchodník na burze v Hong Kongu naznačuje stav jejjího obchodování. foto: MIKE CLARKE AFP

Na pražskou burzu chce 5. února vstoupit rakouský pojišťovací koncern Vienna Insurance Group, který v Česku působí prostřednictvím pojišťovny Kooperativa a České podnikatelské pojišťovny.

Skutečnost, že příchod se shoduje s obdobím výrazného poklesu akcií na všech světových burzách, je podle představitelů firmy málo významná. "Zprávy z burz nejsou v posledních dnech příznivé, ale naše dnešní žádost o registraci na pražské burze dokazuje, že i v těchto těžkých dobách mohou přijít také zprávy dobré," řekl ve Vídni Günter Geyer, generální ředitel rakouské pojišťovny Wiener Städtische, která je hlavním subjektem skupiny.

To ale byla pro pražskou burzu jediná dobrá zpáva. Nejlepší české akcie totiž opět padaly. Sílící obavy o osud americké i světové ekonomiky vyústily v další ztráty akcií i na vyspělých zahraničních trzích, což kvůli provázanosti postihlo i tuzemsko.

Hodnota podniků v lednu klesla o 335 miliard
Hlavní index PX zahájil den sestupem převyšujícím málokdy vídaných pět procent, nakonec ale uzavřel slabší o 1,74 procenta na nové více než 15měsíční minimum 1463,7 bodu. Letos tak ceny akcií podle PX ztratily již 19,4 procenta.

V tržním vyjádření poklesla hodnota podniků obchodovaných na pražské burze od konce loňského roku o zhruba 335 miliard korun. S akciemi v Česku přímo obchodují odhadem jen desítky tisíc osob, ale statisíce lidí si pořídily podílové fondy a řady dalších mají peníze v penzijních fondech a pojišťovnách, které rovněž na kapitálových trzích investují.

Obchodník firmy Atlantik finanční trhy Radúz Šrom zažil podobnou situaci na burzách naposledy na počátku tisíciletí. "Podobně se trhy chovaly v období recese v USA na konci roku 2000 a pak tomu ještě daly další akceleraci útoky v roce 2001 v září," hledal v paměti.

"Téměř všichni investoři moc neví, co je čeká, a proto ten zběsilý výprodej napříč trhy," dodal s tím, že řada investorů nebyla na něco podobného připravená, a proto reaguje podrážděně. Druhá část investorů ale využívá současné ceny akcií k dokupování.

Indové burzu raději zavřeli
Nejhůře nakonec skončily akcie výrobce léčiv Zentiva, které přišly o 6,86 procenta na 828 korun, a akcie prodejce ojetých vozů AAA Auto, jež si pohoršily o 6,25 procenta na 27,75 koruny.

Akcie největší burzou obchodované společnosti, energetické skupiny ČEZ, klesly o 2,65 procenta na 1139 korun. Na trhu bylo možné i vydělávat, což dokumentovaly akcie textilní firmy Pegas růstem o 1,79 procenta na 682 korun.

Objem obchodů s akciemi 11,2 miliardy korun zhruba trojnásobně převýšil průměrný denní objem loňského roku. Jen akcií ČEZ změnilo majitele za šest miliard korun a miliardu korun překonaly i akcie operátora Telefónica O2 a Erste Bank.

Nebývalé propady akcií po celém světě vedly i k mimořádným opatřením. Americká centrální banka přikročila k výraznému snížení úrokových sazeb ještě před řádným měnovým zasedáním, aby podpořila slábnoucí ekonomiku a odvrátila hrozící recesi.

Bankéři přitom snížili jak hlavní, tak i diskontní sazbu o 75 bazických bodů. "Rozsah snížení je největší od doby teroristického útoku ze září 2001," poukázal analytik banky UniCredit Pavel Sobíšek. Provozovatel indické burzy se zase kvůli strmému propadu akciového indexu rozhodl zastavit obchodování.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.