Lidovky.cz

Propad akcií pokračuje i přes opatření v USA

Ekonomika

  15:40
LONDÝN/HONGKONG - Ceny akcií na burzách v Evropě i některých asijských zemích dál oslabují. Podpora, kterou trhům poskytla americká centrální banka (Fed), když ve středu výrazně snížila základní úroky, tak nevydržela ani jeden den. V Evropě klesají akcie bank, na které nepříznivě doléhají obavy z dalších odpisů.

Akcie na světových burzách klesají navzdory opatřením v USA. foto: ČTK

Krátce po poledni byl hlavní panevropský index FTSEurofirst 300 slabší o 1,5 procenta a pohyboval se kolem 1309 bodů. Za celý měsíc tak oslabil asi o 13 procent, což je nejhlubší měsíční propad od září 2002. Investoři se zbavovali hlavně akcií bank, především švýcarské UBS, která ve středu přiznala odpisy v objemu asi čtyři miliardy dolarů. Její akcie dnes oslabily skoro o devět procent, a zaznamenaly tak nejvýraznější pokles za více než devět let.

Akcie zažívají několikaletý propad

Více než tři procenta ztratily akcie Deutsche Bank, kde se spekuluje, že banka upozorní na nižší zisk, než s jakým trh počítá. Zástupci banky se ale k těmto spekulacím odmítli vyjádřit. Ztráty od dvou do pěti procent měly i banky HSBC, UniCredit a Royal Bank of Scotland. Příznivý vliv měl komentář francouzské BNP Paribas,  která má zájem o převzetí Société Générale.

Americká centrální banka ve středu snížila základní úrok o půl procentního bodu na rovná tři procenta, a dala tak najevo odhodlání učinit maximum pro to, aby se největší ekonomika světa vyhnula recesi. Za osm dní se tak základní úrok snížil o 1,25 procentního bodu, což je svým rozsahem a časovým odstupem jedno z nejvýraznějších snížení sazeb.

Asie je na tom lépe

Americké akcie na snížení úroků zareagovaly silným růstem, před koncem obchodování se ale zisků vzdaly kvůli zprávám, že ratingové agentury zřejmě sníží bonitu největších amerických firem, které pojišťují obligace, tedy Ambac a MBIA. Agentura S&P už snížila rating cenných papírů v objemu až 270 miliard dolarů a na další snížení se chystá.

Některé burzy v Asii rovněž oslabovaly, i když ztráty většinou nebyly
výrazné. V Hongkongu hlavní index klesl o 0,8 procenta, ovšem za celý měsíc má ztrátu skoro 16 procent, což je největší měsíční propad od října 1997. V Šanghaji dnes hlavní index klesl také o 0,8 procenta a za leden jeho ztráty dosahují 16,7 procenta.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.