Lidovky.cz

Italská vláda schválila prodej Alitalie

Ekonomika

  8:02
Řím - Odcházející italská vláda v noci schválila nabídku francouzsko-nizozemské letecké společnosti Air France-KLM na převzetí domácího vlajkového přepravce Alitalia. Plán koupit Alitalii za podstatně nižší než tržní cenu však kritizovali opoziční politici i odbory a Evropská komise upozornila, že Řím by s ní měl tuto privatizaci konzultovat.

Prodej Alitálie společnosti Air France-KLM schválila italská vláda foto: Peter PARKS AFP

Nabídka Air France-KLM, největšího světového přepravce z hlediska tržeb, ohodnocuje dlouhodobě ztrátovou Alitalii na 138 milionů eur (3,45 miliardy korun), což je mnohem méně, než se čekalo. Nynější vláda se již déle než rok snaží Alitalii sehnat dlouhodobého partnera, protože jinak hrozí firmě bankrot.

Prodej by ukončil 60 let nezávislosti domácí vlajkové značky a je před dubnovými parlamentními volbami v Itálii citlivou politickou otázkou. Náměstek ministra hospodářství Alfiero Grandi před mimořádným zasedáním vlády uvedl, že Alitalia jinou alternativu než Air France-KLM nemá.

Ministr hospodářství Tommaso Padoa-Schioppa, který má tuto privatizaci na starosti, však sdělil, že vláda na svůj podíl 49,9 procenta akcií vyhlásí veřejnou soutěž a že stále ještě mohou přijít zájemci s lepší nabídkou. Vláda proto na svém webu zveřejnila podrobnosti celé nabídky Air France-KLM.

Akcie Alitalie se v pondělí propadly o 27 procent na 0,39 eura. To je stále ještě nad deseti eurocenty, které po přepočtu nabízí za akcii Alitalie Air France-KLM.

Rozhodnou odbory?
Air France-KLM si dala podmínku, že transakci musí schválit i vláda, která vzejde z dubnových voleb, a především vlivné odbory; ty častými stávkami narušují chod firmy a zhoršují její ztráty.

Odbory již plán, který vedení Alitalie o víkendu schválilo, ostře kritizovaly a jejich předák Fabrizio Solari jej označil za "bezpodmínečnou kapitulace". Odbory se staví proti plánu Air France-KLM omezit lety a počty zaměstnanců Alitalie z nynějších asi 19.000.

Proti nabídce vystoupili opoziční politici a dokonce i ministr infrastruktury Antonio di Pietro, který ji označil za škodlivou pro firmu i Itálii.

Opoziční lídr Silvio Berlusconi, jehož seskupení nyní v průzkumech veřejného mínění vede, snahy o prodej Alitalie kritizoval a vyslovil se pro domácí řešení. Evropská komise, která Římu brání poskytnout Alitalii další státní pomoc, uvedla, že by bylo "moudré", kdyby Itálie s Bruselem transakci konzultovala. Dodala, že jakýkoli vládní úvěr pro Alitalii bude muset mít srovnatelné podmínky, jaké by nabídli soukromí investoři, jinak by šlo o nelegální státní pomoc.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.