Lidovky.cz

Němci čekají konec boomu v Česku

Ekonomika

  15:05
Praha - Mezi německými investory přibývá těch, kteří očekávají konec výrazného růstu české ekonomiky. Česko přesto nadále zůstává pro německé investory velmi atraktivní a v žebříčku 20 hodnocených zemí mu patří první místo.

Nejvíc investic do Česka přiteklo z Německa.

Podle německých podniků mezi hlavní úkoly české vlády patří reforma důchodového systému, účinnější potírání korupce a zlepšení situace ve vzdělávání odborných pracovníků, kterých je v Česku nedostatek. Vyplývá to z průzkumu, který mezi německými podniky působícími v ČR provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK).

Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v Česku. "Téměř dvě třetiny dotázaných (německých) společností hodnotí současnou ekonomickou situaci v ČR příznivě, prognózy na příští rok ovšem již tak optimistické nejsou," řekl novinářům výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Bezmála čtvrtina německých podniků sice podle něj věří, že se ekonomický vývoj v Česku bude i příští rok zlepšovat a více než polovina podniků předpovídá stejnou konjunkturu jako letos, více než pětina dotázaných německých firem naopak očekává zhoršení ekonomické situace. Loni přitom byla takto pesimistická pouze čtyři procenta německých investorů.

Česká ekonomika v loňském roce vzrostla o rekordních 6,5 procenta, a potřetí za sebou tak překročila šestiprocentní hranici. Na růstu se zejména projevila nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních deset let, zvýšení produktivity práce, spotřeba domácností a rychlejší růst vývozu oproti dovozu. Růst je ale podle ekonomů na vrcholu a již letos se sníží.

"Stále více německých podniků vidí vývoj v ČR skepticky a očekávají, že hospodářský boom v ČR se pomalu blíží ke konci," podotkl Bauer. Investiční výdaje německých podniků mají podle něj tendenci stagnovat, protože jen čtvrtina dotázaných očekává v příštím roce jejich zvýšení. Bauer to přičetl zejména nedostatku kvalifikovaných pracovníků a špatnému přístupu německých investorům k podpoře od státu a z fondů EU.

Příznivě německé podniky v Česku hodnotí členství v EU, produktivitu zaměstnanců či dostatek kvalitních dodavatelů. Nejhorší známky pak Česko dostalo od německých firem za boj proti korupci, veřejné zakázky, výkon státní správy, přístup k podpoře od státu a EU a nedostatek odborných pracovníků. Německým podnikům se zamlouvají změny českého daňového systému, které za zlepšení považuje 62 procent dotázaných německých firem. "Daňová situace v ČR byla vždy hodnocena negativně. Letos je to poprvé naopak," podotkl Sebastian Holtgrewe z ČNOPK. 

Průzkumu ČNOPK se letos zúčastnilo 118 společností z průmyslu, obchodu i služeb. Celkem v Česku působí zhruba 2500 aktivních podniků s německou účastí.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.