Lidovky.cz

Financování vědy se změní

Ekonomika

  10:07
PRAHA - Financování vědy dozná v Česku mnoha změn. Vládní Rada pro výzkum a vývoj předložila definitivní verzi Reformy systému výzkumu, vývoje a inovací v ČR. Důsledky jsou poměrně zásadní.
Laboratoř-ilustrační foto.

Laboratoř-ilustrační foto. foto: Reprofoto

Hlavním nedostatkem současného systému podpory výzkumu v ČR je podle studie Rady zcela nedostatečné využívání výsledků (patentů, inovací, technologií). „Veřejné prostředky investované do výzkumu musejí přinášet konkrétní ekonomický dopad,“ říká Marek Blaška, ředitel Rady pro výzkum a vývoj.

Zatímco Česká republika přispívá ke světovému poznání řadou inovací, technologií či patentů, sama na novinkách tolik nevydělá, protože až na výjimky není schopna výsledky aplikovat v praxi. Ekonomický přínos pak mají jiné země.

Uvozovky dolníVeřejné prostředky investované do výzkumu musejí přinášet konkrétní ekonomický dopadUvozovky horní

Chystaná reforma má tento trend změnit. Jejím cílem je vytvořit takové inovační prostředí, aby platilo: „Věda dělá z peněz znalosti, inovace dělají ze znalostí peníze“. Snahou reformy bude zajistit již vysokým školám a výzkumným organizacím podmínky pro komercionalizaci výsledků jejich bádání.

Záměrem navrhované reformy je mimo jiné také sjednocení všech financí, které jsou určené pro výzkum, a rozdělovat je podle jednotných pravidel. Dosud jsou peníze na výzkum rozdělovány v rámci 22 rozpočtových kapitol. Podstatné snížení tohoto počtu by mělo přinést zefektivnění systému.

„Navrhovanou reformu výzkumu a vývoje rozhodně vítáme. Na druhou stranu je ale třeba dotáhnout systém hodnocení ekonomických dopadů aplikovaného výzkumu, což nebude snadné. Také není ideální, že větší podpora aplikovaného výzkumu bude na úkor základního výzkumu. Nicméně pozitiva v reformě převažují,“ říká Václav Pačes, předseda Akademie věd ČR.

V roce 2008 je v plánu na výzkum a vývoj využít 23 miliard korun ze státního rozpočtu. Ze zdrojů EU by pak mělo přibýt na výzkum dalších 13,5 miliardy korun. „Peníze od státu na inovace a výzkum sice v absolutním vyjádření narůstají, ale stále ještě nedosahují úrovně řady vyspělých zemí, kde se na výzkum věnuje jedno procento z HDP. V Česku to není ani 0,7 procenta HDP,“ doplňuje Pačes.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.