Lidovky.cz

Češi si půjčují stále více

Ekonomika

  8:25
PRAHA - Více než polovinu spotřebitelských úvěrů si v Česku berou lidé s podprůměrnými příjmy. Právě ti se pak nejsnáze dostanou do potíží se splácením dluhu. Kromě dopadů daňové reformy a vysoké inflace může letos situaci zkomplikovat také nově zavedený osobní bankrot.
Zástava bankovního konta je jedna z možností exekutora. (kreditní karty - ilustrační foto)

Platební karty. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Přesto však podle odborníků české ekonomice podobné problémy, jaké zažívá americký úvěrový trh, zatím nehrozí. „Lidé si zvykli žít na dluh a kromě hypoték si půjčují i na nábytek a vybavení,“ řekl Pavel Sobíšek, analytik UniCredit banky. Podle údajů Czech Credit Bureau, které eviduje dlužníky, se počet úvěrů na osobu zvyšuje.

4,76 milionu klientů bank má v současnosti podepsáno celkem 11,9 milionu smluv na úvěr, jako je hypotéka, kreditní karta nebo kontokorent. Jeden klient tak v průměru čerpá dva a půl úvěru. V nebankovním sektoru, který sdružuje spotřební úvěry a leasing, je to jeden a půl úvěru.

Samotné zvýšení počtu půjček na osobu však nemusí být problém a podle Sobíška se jedná o přirozený vývoj. Potíže mohou ale působit rizikové spotřebitelské úvěry, kterých nejvíce využívají lidé s nižšími příjmy. „Více jak padesát procent jsou lidé z nejnižší finanční příjmové skupiny,“ řekl Pavel Závitkovský, člen vedení KPMG v ČR.


Právě u těchto lidí existuje největší riziko vytloukání klínu klínem, kdy se dostávají do potíží se splácením a snaží se dřívější dluh umořit novým. Na tyto klienty se zaměřují zejména menší banky a nebankovní instituce, které sice nevyžadují tolik údajů o bonitě zájemce, ale poskytnou půjčku s větším úrokem.

„U menších poskytovatelů to hraničí s lichvou, i když lichvu v zákoně nemáme definovanou. Už při uzavírání úvěru je padesátiprocentní šance, že ho klient nezaplatí,“ řekl Závitkovský.

V takovém případě má sice poskytovatel půjčky možnost využít exekuce, dlužník se ale může nově bránit vyhlášením osobního bankrotu. „Pro lidi je to možná bezpečnější než exekuce, ale pro poskytovatele je to větší riziko,“ řekl Závitkovský. Podle něj je těžké odhadnout, co tato nová právní úprava s trhem udělá. Za první dva měsíce tohoto roku povolily soudy osobní bankrot jen padesáti lidem z 349 žádajících. „Většina z nich byla zamítnuta z formálního hlediska, ale je možné, že až se to rozjede, budou mít poskytovatelé větší ztráty,“ řekl Závitkovský. Přesto se odborníci shodují, že ani v takovém případě by se úvěrový sektor neměl dostat do potíží, protože finanční instituce mají nastavené limity na poskytování půjček, a pokud je překročí, přestanou je udělovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.