Lidovky.cz

LN: Úrok až 400%? To bereme!

Ekonomika

  20:21
PRAHA - Ani sto, dvě stě či dokonce 400procentní roční úrok neodrazuje Čechy, aby si půjčili peníze. Je přitom mnoho lidí, kteří si za těchto podmínek půjčují opakovaně.

Ilustrační foto foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Lidé v Česku mají stále chuť půjčovat si peníze. V případě hypotečních úvěrů je to v pořádku, protože investují do bydlení. Problémem jsou ale neúčelové půjčky, kterými lidé financují nejrůznější zbytné věci – například spotřební elektroniku, dovolenou v zahraničí a další věci.

Počet i objem těchto půjček neustále narůstá. Lidé přitom neopomíjejí ani půjčky do domu, které jsou sice vysoce komfortní (klient dostane hotovost přímo na ruku), jsou ale draze vykoupeny astronomickými úroky v řádu stovek procent.

„V současné době máme asi 270 tisíc aktivních klientů, kteří splácejí některou z půjček. A tento počet se nijak výrazně nemění,“ říká Aleš Janků, ředitel pro vnější vztahy společnosti Provident Financial. Právě tato firma je v Česku lídrem v poskytování půjček do domu.

Firma poskytuje půjčky od tří tisíc do 50 tisíc korun. Průměrná půjčka, kterou zde lidé čerpají, se přitom pohybuje okolo deseti tisíc korun. V závislosti na fázi splacení půjček lze odhadnout, že v každém okamžiku mají klienti rozpůjčováno přes jednu miliardu korun.

Všechny půjčky mají přitom splatnost do jednoho roku.  Jelikož klienti začínají splácet již po uplynutí jednoho týdne, co si půjčili (a dále pak každý týden), úroky se v ročním vyjádření pohybují od 200 do 460 procent (roční průměrná sazba nákladů – RPSN).

Například klient, který si půjčí právě deset tisíc korun na půl roku, bude každý týden (celkem 27 týdnů) splácet 570 korun. Za půl roku splatí celkem ne deset tisíc, ale 15390 korun. Úroky 5390 korun znamenají v ročním vyjádření RPSN oněch 460 procent.

„Lidé jsou v půjčování zcela nepoučitelní. Když potřebují peníze, jsou ochotni si půjčit za téměř jakýchkoliv podmínek. Je možné zde přímo hovořit o závislosti na půjčkách.“ říká Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, obchodníka s pohledávkami.

To je jen voda na mlýn společnostem, které masově poskytují půjčky do domu či půjčky po telefonu. „Naší cílovou skupinou jsou zejména lidé, kteří nemají šanci získat půjčku v bance. Lidem, kteří u nás nemají historii, půjčíme napoprvé nejvýše 20 tisíc korun,“ upřesňuje Janků.


Další podrobnosti
o lichvářských úrocích
si přečtěte v pondělním vydání deníku


Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.