Lidovky.cz

ČEZ se zastává svých kontrolorů

Ekonomika

  8:32
PRAHA - Energetická společnost ČEZ prolomila mlčení v kauze postupu svých kontrolorů. Energetický kolos odmítl nařčení z nezákonného vymáhání pohledávek a šikanování svých zákazníků a svolal si novináře, aby je přesvědčil o své pravdě. Minulé pondělí totiž olomoucký právník Jan Rytíř podal jménem sto sedmdesáti sedmi lidí trestní oznámení, ve kterém viní pracovníky ČEZ z celkem pěti trestných činů včetně vydírání a zločinného spolčení.

Útvar pro odhalování netechnických ztrát NTZ foto: Lidové noviny

 Žaloba se týká kontrol stavu elektroměrů, při kterých měli údajně pracovníci ČEZ používat „gestapácké“ praktiky. Kontroloři údajně na lidi vyvíjeli nepřiměřený nátlak, kterým je donutili podepsat listiny, v nichž se zavazují co nejrychleji splatit dluh. Zároveň jim s okamžitou platností vypnuli elektřinu.

 Podle včerejšího prohlášení energetiků byly všechny případy vymáhání škod oprávněné a korektní. Lidé odebírali elektřinu načerno. „Mohu zaručit, že všichni lidé, u kterých jsme zjistili problémy s nelegálním odčerpáváním elektřiny, se provinili,“ uvedl Karel Vaniš, vedoucí oddělení netechnických ztrát (NTZ) ČEZ.

 S tím ale nesouhlasí obhájce nařčených odběratelů proudu Jan Rytíř. Podle něj šlo o černý odběr maximálně v polovině případů. U zbytku podle něho došlo k nezákonným praktikám ze strany zaměstnanců ČEZ. „U mnohých z nich se do elektroměrů nabourali bez přítomnosti třetí osoby. To je z hlediska zákona značně diskutabilní,“ řekl Rytíř. Vadí mu také skutečnost, že kontroloři všem podezřelým ihned odpojili proud.

 „Elektroměry jsou majetkem ČEZ. My proto máme i přes nevoli zákazníků právo tyto přístroje zkontrolovat, a dokud nedojde k dohodě o zaplacení chybějící částky, můžeme přerušit dodávky elektřiny,“ odporoval Vaniš.

 Rytíř se ale odvolává na energetický zákon. „Podle paragrafu dvacet pět má provozovatel právo omezit nebo přerušit dodávky v nezbytném rozsahu. To znamená v době, kdy elektroměr kontroluje. Poté by ale elektřinu měl opět spustit. Člověk totiž v této situaci ještě nic nikomu nedluží, a nemůže mu tudíž být odepřena elektřina,“ myslí si Rytíř.

 Lidé z ČEZ uvádí, že všechny kontroly mají řádně zdokumentovány, a proto je snadno prokazatelné, že k žádným protizákonným jednáním z jejich strany nedochází. Naopak upozorňují na zastrašování svých zaměstnanců. Ti museli v některých případech čelit agresivnímu chování a výhrůžkám od zástupců údajných provinilců.

 „S tím souvisí také nepravdivá tvrzení, podle kterých nutíme neplatiče k nočním cestám do našeho ústředí v Jablonci. Postižení lidé o to sami žádali, protože chtěli problém co nejrychleji vyřešit,“ prohlásil Vaniš. ČEZ podle něj loni provedl tři tisíce kontrol týkajících se neoprávněného odběru s celkovou škodou 130 milionů korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.