Lidovky.cz

OECD: S reformami jdete správným směrem

Ekonomika

  21:17
PAŘÍŽ/PRAHA - Reformy veřejných financí v České republice jdou správným směrem, měly by však být ještě razantnější, soudí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Doporučuje hlavně odvážnější snižování deficitu státního rozpočtu, prohloubení reformy ve zdravotnictví a důchodovém systému, jimž jinak hrozí dluhy, a také další pokračování daňových reforem.

Prezident Václav Klaus vítá na Pražském hradě šéfa OECD Angela Gurríu. foto: AFP

OECD si zároveň všímá, že nad realizací přeměn se vzhledem k těsné vládní většině v parlamentu vznáší otazník.

Loni odhlasovaný reformní balíček je v oblasti hospodářské politiky hlavním dosavadním úspěchem současné vlády, míní OECD. Další reformní plány na podporu ekonomického růstu ale mohou narazit na odpor ve vládní koalici nebo v parlamentu. "Uskutečnění mnoha dalších reforem je proto nejisté, i když by jejich zavedení dlouhodobě zlepšilo výkonnost české ekonomiky," uvádí se ve zprávě.

Je třeba zvýšit věk pro odchod do důchodu
Vláda by měla zajistit rozpočtovou udržitelnost tak, aby se snížil schodek veřejných financí. Kabinet by podle OECD měl předkládat odvážnější rozpočty s nižším plánovaným schodkem a parlament by měl mít méně příležitostí pro výdaje typu "porcování medvěda".

Důchodový systém bude udržitelný a zajistí "základní úroveň zabezpečení na stáří" jen tehdy, pokud se věk odchodu do důchodu dál zvýší a změní se i další parametry. Pokud by penze měla odrážet zaplacené odvody a neměla by zajistit jen základní zabezpečení, nabádá OECD ke "konečnému rozhodnutí o hlubší penzijní reformě".

OECD oceňuje, že návrhy zdravotnické reformy počítají s vymezením péče, která má být placena z veřejného pojištění. Kvůli stárnutí společnosti by ho ČR ale měla zúžit, nebo by měla například zvýšit spoluúčast. Klíčový je převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Zisk je má motivovat k efektivnějšímu poskytování služeb. Navíc se vymezí základní péče, na kterou by měli pacienti nárok.

Uvozovky dolníJe nutné, aby ČR více motivovala lidi k práci.Uvozovky horní Využít by měla i starší pracovníky.


Česko by mělo zavést školné na vysokých školách
Trh práce potřebuje reformu v podobě liberálnějšího zákoníku práce, zmírnění daňové zátěže, úpravy výpovědí a odstupných, úplnou deregulaci nájemného či zjednodušení využívání částečných úvazků. Nutné je i sladění pracovního a rodinného života a zavedení služeb péče o děti. OECD zopakovala doporučení zavést školné na vysokých školách.

Česku dále podle OECD hrozí, že by omezený počet pracovních sil mohl omezit hospodářský růst. Podle zprávy je proto nutné, aby ČR víc motivovala lidi k práci. Využít by měla i starší pracovníky. 

Země eurozóny bychom mohli dohnat do 10 let
Daňová reforma současné vlády "přináší vítané zmenšení rozdílu mezi zdaněním příjmů fyzických a právnických osob a posun od přímého k nepřímému zdanění". Potřebné je prý ale další sblížení sazeb daně z přidané hodnoty. Vláda by měla vylepšit pravidla podpor z veřejných zdrojů. Pobídky a další typy podpory investic musí být ekonomicky opodstatněné, například při selhání trhu. Nejbližším možným termínem pro zavedení eura v České republice je podle OECD rok 2012.

Uvozovky dolníNejbližším možným termínem pro zavedení eura v České republice je podle OECD rok 2012. Uvozovky horní

Pokud si česká ekonomika udrží dosavadní tempo růstu a příliš se nezmění růst v západní Evropě, mohla by Česká republika v tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu do deseti let dohnat země eurozóny. OECD předpovídá České republice na letošní rok ekonomický růst okolo 4,5 procenta. V příštím roce se má český HDP zvýšit přibližně o pět procent. Česká ekonomika těží z výrazného oživení růstu v letech 2005 až 2007, kdy se HDP zvýšil v průměru o více než šest procent. Organizace ale upozornila na výrazné zvýšení napětí na trhu práce.

OECD je mezivládní organizace, která sdružuje třicítku hospodářsky nejsilnějších států světa s pluralitním demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. K jejím hlavním cílům patří dosažení maximálního tempa hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti, vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability a rozšiřování světového obchodu na principu mnohostrannosti. ČR je členem OECD od roku 1995.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.