Lidovky.cz

'Úplatky Siemensu spolkly miliardy'

Ekonomika

  7:38
MNICHOV - Siemens má velký problém. Mezinárodní společnost se potýká s rozsáhlou korupcí svých zaměstnanců ve všech zemích, kde působí. Nelichotivý fakt potvrdilo šetření firmy Debevoise & Plimpton LLP, kterou si společnost najala. Jeden z pracovníků odhadl, že za úplatky za kontrakty mohla firma vydat až 1,3 miliardy eur, tedy v přepočtu na koruny 32 miliard.
Siemens - ilustrační foto

Siemens. foto: ČTK

Podezření z korupce, kterému čelil německý průmyslový konglomerát Siemens, se potvrdilo. Právní kancelář, kterou si podnik najal, aby ve firmě provedla interní šetření, objevila hned několik případů korupčního jednání.

Dozorčí rada firmy uvedla, že má v nynější management plnou důvěru, i když ještě nezná všechny souvislosti. Zástupci kanceláře Debevoise & Plimpton LLP upřesnili, že důkazy o korupci
našli v celém podniku a ve více zemích, kde Siemens působí. Kancelář zkoumala období mezi lety 1999 a 2006 a závěry z vyšetřování dnes předala dozorčí radě podniku. Sběru důkazů hodně pomohl program amnestie, který skončil v únoru.

Miliardy za úplatky

Siemens se angažuje ve více odvětvích, včetně výroby tramvají, větrných turbín či elektroniky. Z braní úplatků a zpronevěry je podezřelých několik bývalých manažerů Siemensu a podezření z korupce začaly prověřovat Spojené státy, Švýcarsko, Itálie a Řecko. Siemens je ale vyšetřován rovněž v Číně, Maďarsku, Izraeli, Rusku, Norsku a v Indonésii.

Uvozovky dolníPříslušné činy neodrážejí pouze jednoznačné případy korupce, ale v řadě případů i porušení pravidel.Uvozovky horní

Vyšetřovatelé prověřují obvinění, že zaměstnanci platili stovky milionů eur jako úplatky za to, aby podniku zajistili kontrakty v telekomunikačním sektoru. Siemens už loni přiznal, že v rámci korupční aféry mohli jeho zaměstnanci na úplatcích zaplatit až 1,3 miliardy eur, v přepočtu asi 32,7 miliardy Kč.

"Příslušné činy neodrážejí pouze jednoznačné případy korupce, ale v řadě případů i porušení pravidel, která se týkají vnitřní kontroly a přesnosti při vedení dokumentace," píše se ve zprávě, z které cituje agentura AP.

Úplatní manažeři

Zpráva se nezmiňuje o konkrétních jménech, upozorňuje ale, že se obcházely pokyny nebo že manažeři adekvátně nereagovali na zadané úkoly. Vyšetřování se zaměřilo na někdejší divizi komunikace, energetiky, přenosu energie a její distribuci, dopravní systémy, průmyslová řešení a služby, a na divizi zdravotnických potřeb.

Právní kancelář už v pondělí na schůzce za zavřenými dveřmi o chování vrcholových manažerů informovala etický výbor Siemensu.

Prokuratura v Norimberku mezitím zrušila příkaz k zadržení, který byl vystaven na bývalého vysokého manažera Siemensu Johannese Feldmayera. Ten ve vazbě neskončil, protože firma za něj zaplatila kauci 4,5 milionu eur.

Peníze se teď vrátí Siemensu. Od 14. února je ale ve vazbě bývalý předseda nezávislé pracovní organizace AUB Wilhelm Schelsky. Prokuratura by chtěla případ uzavřít do června.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.