Lidovky.cz

Platit za příchozí hovory? Proč ne

Ekonomika

  8:11
PRAHA - Evropská komise přináší revoluční návrh, který se může dotknout všech majitelů mobilních telefonů. O co jde? Lidé by v budoucnu mohli platit nejen za odchozí, ale nově i za příchozí hovory.

Evropská komise chce zpoplatnit i příchozí hovory. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle návrhu by totiž měly být sníženy poplatky, které si mezi sebou platí jednotliví operátoři za propojování hovorů do své sítě. Tyto náklady by se poté přenesly na zákazníka.

Čeští operátoři se zatím k návrhu staví odmítavě a uvolněných pravidel by podle vlastních slov nevyužili. „Zpoplatnění přijatých hovorů rozhodně nezvažujeme, bylo by to velmi nefér vůči zákazníkům, kteří by absolutně ztratili kontrolu nad svým účtem,“ myslí si tiskový mluvčí společnosti Vodafone Filip Hrubý.

„Jednalo by se o krok zpět, kterým bychom se vrátili o více než deset let ve vývoji mobilních služeb,“ domnívá se jeho kolega Martin Žabka z Telefónica O2.

Jenže podle eurokomisařky Viviane Redingové se komunikační trh vyvíjí, a proto není důvod zůstávat u deset let starých pravidel. Návrh Evropské komise navíc počítá s tím, že náklady, které by nově platil zákazník, by se mu „vrátily“ v podobě výhodnějšího volání.

To ale podle mobilních operátorů není možné. „Změna způsobu účtování hovorů zákazníkům namísto principu ,platí volající‘ na princip ,platí volaný‘ podle našeho názoru nepřinese snížení cen,“ uvedla tisková mluvčí T-Mobile Martina Kemrová s tím, že návrh komise nezohledňuje některé náklady, které vstupují do mezioperátorské ceny.

„Čeští zákazníci by navíc platby za příchozí hovory neakceptovali,“ přidává se Žabka. Změna v účtování poplatků za propojení hovorů by znamenala posun ke schématu, který nyní funguje například ve Spojených státech. Tamní společnosti si ponechají veškeré příjmy, které získají od svých zákazníků, poplatek za propojení je přitom nulový a hovory levnější než v EU. V Evropské unii je situace odlišná. Operátoři jsou součástí systému, který dělí příjmy za propojení hovorů mezi jednotlivé telekomunikační společnosti.

Místní operátoři ale s výhodností amerického modelu nesouhlasí. „Právě v USA je zpoplatnění přijatých hovorů velkou brzdou rozvoje telekomunikačního trhu,“ uvedl Hrubý. Komise se domnívá, že změna by ulevila operátorům od administrativní zátěže. Ušetřila by jim náklady a od zbytečné byrokracie ulevila i národním regulátorům, kteří mají s přepočítáváním poplatků rovněž starosti.

Cílem Bruselu je, aby se poplatky za propojování do sítě u mobilních telefonů přiblížily poplatkům, které platí u pevných linek. Zatímco v případě mobilních telefonů poplatky činí až 20 eurocentů (téměř pět korun), v případě pevných linek je to průměrně 0,6 eurocentu (necelých 20 haléřů).

Operátoři ovšem doporučení komise považují za nepřípustnou snahu o vměšování se do tržního prostředí. Další jednání ohledně návrhu proběhnou na konci měsíce.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.