Lidovky.cz

Němečtí mlékaři se opět zlobí

Ekonomika

  20:19
BERLÍN - Němečtí zemědělci, kteří nedávno zastavili dodávky mléka do mlékáren, hrozí dalšími protesty. Obchodní řetězce, jež si de facto diktují cenu mléčných produktů na trhu, totiž slíbily zdražení mléčných výrobků, ale svůj slib nedodržely.

Němečtí zemědělci opět hrozí zastavením dodávek mléka. Řetězce nedodržely sliby a srážejí ceny dolů. foto: ČTK

Němečtí zemědělci dodávající na trh čerstvé mléko jsou stále nespokojeni se svým postavením na trhu. Po dnešním setkání s německým ministrem zemědělství Horstem Seehoferem dokonce
předseda německého svazu chovatelů dojného dobytka (BDM) Romuald Schaber nevyloučil další protesty farmářů za vyšší výkupní ceny mléka. Teprve předminulý týden přitom němečtí zemědělci ukončili blokády mlékáren a bojkot dodávek suroviny. Své německé kolegy tehdy částečným omezením dodávek podpořili i čeští zemědělci.

Hlavním problémem jsou opět ceny mléka, tentokrát přímo v regálech maloobchodních řetězců. Ty totiž krátce po ukončení mohutných protestů farmářů začaly ustupovat ze svých původních slibů týkajících se zvyšování cen mléka a másla. Právě v reakci na tyto sliby přitom farmáři své protesty ukončili. Například diskontní řetězec Lidl původně slíbil zvýšení ceny litru mléka o deset eurocentů (zhruba o 2,40 Kč) a zdražení čtvrt kila másla o 20 centů.

Konkurence srazila ceny
Když ale největší diskont Aldi oznámil zvýšení ceny litru mléka jen o sedm centů, přizpůsobil se tomu i Lidl a od slibovaného zdražení másla upustil úplně. I když řetězce tvrdí, že i tak budou platit mlékárnám za litr mléka o deset centů více než dosud, není vůbec jisté, do jaké míry z toho budou profitovat němečtí farmáři. To se ukáže až v červenci, kdy mají zemědělci dostat své platby od odběratelů, tedy mlékáren.

Schaber už nepřímo pohrozil obnovením protestů. "Možné je všechno," řekl s dodatkem, že farmářům, kteří prý mají na ceny mléka ten nejmenší vliv, dochází trpělivost. Zemědělci poukazují na to, že cenu mléka na trhu "diktují" obchodní řetězce, konkrétně Aldi, který má na trhu vůdčí postavení. Přitom mlékáren je v Německu více než stovka a chovatelů dojných krav přes 100.000. "Proto nejsou současné špatné ceny tržními cenami," tvrdí Schaber.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.