Lidovky.cz

Ropný šok se Česku vyhýbá

Ekonomika

  10:40
PRAHA - Vysoké ceny ropy a pohonných hmot se staly horkým tématem na právě probíhajícím summitu Evropské unie v Bruselu. Některé země v čele s Francií navrhují, aby se z benzinu a nafty po omezenou dobu přestaly platit daně. Nebo aby se alespoň snížily. Summit však toto řešení odmítl. Ceny ropy i pohonných hmot i tak v uplynulém týdnu zastavily svůj překotný růst.
Čerpací stanice (ilustrační foto)

Čerpací stanice (ilustrační foto) foto: Pavel WellnerLidové noviny

Francouzské návrhy na „daňové prázdniny“ pro paliva summit neschválil. Jedním z kritiků navrhovaného opatření byl i český premiér Mirek Topolánek. Podle něj by unie měla začít jednat s velkými producenty ropy a plynu a měla by vytvořit společnou energetickou politiku. „Jestli má existovat společná politika, tak je to energetická politika,“ řekl.

 Lídři členských států EU se nakonec dohodli, že Evropská komise vypracuje v září zprávu, kde nastíní možná řešení. Evropští státníci by si z nich měli vybrat na neformální vrcholné schůzce v říjnu. „Dnes je znepokojení evropských zemí pochopitelné, když v mnohých z nich propukly pouliční nepokoje. Podle nás v říjnu již dost možná bude po problému, respektive tento problém se bude značně zmenšovat,“ sdělila LN Markéta Šichtařová, analytička společnosti Next Finance.

 V Česku se nárůst cen benzinu a nafty zastavil. V uplynulém týdnu dokonce ceny klesly, zhruba o tři haléře. „Čerpací stanice se rozhodly zvolit vyčkávací strategii a nepřistoupily k žádné výraznější změně cen,“ řekl analytik ze společnosti Colosseum Petr Čermák. „Ceny pohonných hmot v posledním týdnu spíše stagnovaly, stejně jako ceny ropy, během příštího týdne očekáváme, že může dojít k poklesu cen, k čemuž přispívá i posilující česká koruna,“ dodal Čermák.

 Domnívá se, že během prázdnin může ceny pohonných hmot vyhnat nahoru například nastupující hurikánová sezona v USA.  O ceny na českých čerpacích stanicích se opět začal zajímat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Existuje podezření na možnou kartelovou dohodu jejich provozovatelů. Pumpy na dálnicích totiž prodávají pohonné hmoty za stejné ceny. Ředitel úřadu Martin Pecina říká, že jeho podřízení budou situaci sledovat a zasáhnou v případě, že by se ceny začaly zvyšovat u všech stanic stejně.

Čína přistoupila k radikálnímu kroku
K drastickému kroku se včera rozhodla čínská vláda. Zvýšila maloobchodní ceny benzinu až o osmnáct procent. Peking totiž ceny benzinu a nafty subvencuje. Stále dražší ropa ve světě tak představuje čím dál větší zátěž na státní pokladnu. Část nákladů na nákup ropy se tedy vláda rozhodla přenést přímo na spotřebitele.

 Zvýšení cen by podle některých analytiků mohlo omezit spotřebu ropy v Číně, i když názory na rozsah poklesu se různí. Cena ropy na světových trzích se přesto v reakci na čtvrteční zprávu z Pekingu výrazně snížila. Ze 136 dolarů klesla na 132 za barel. Včera už se tento propad dorovnal.
 „Čína má ale stále jedny z nejnižších cen benzinu na světě. Například v Indii je cena o dolar vyšší než v Číně, zhruba 4,44 dolaru za galon. Protože v celé Asii byly donedávna velice nízké ceny pohonných hmot, byla tam po nich také vysoká poptávka. Pro vládní rozpočty už je to ale při rostoucích cenách ve světě nesnesitelné, a tak zvyšují maloobchodní ceny nejen v Číně, ale i například v Malajsii. Domnívám se, že se v Číně poptávka po benzinu sníží,“ tvrdí Čermák. Dopad čínského kroku na cenu ropy se však podle něj dá těžko odhadnout. Její výši totiž už dnes neurčuje pouze poptávka a nabídka. Výrazně ji ovlivňují i spekulace.

 Ke zvýšení maloobchodních cen přistoupila také Indie, Indonésie a Tchaj-wan.  Další posun v cenách ropy může přinést víkendové setkání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v saúdskoarabském městě Džidda. Projednávat by se mělo navýšení těžby v Saúdské Arábii. Jak se ale ceny budou vyvíjet, neví dnes nikdo.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.