Lidovky.cz

Bez dodávek ropy vydržíme 90 dní

Ekonomika

  8:26
PRAHA - Rusko si může diktovat, komu a za kolik své suroviny prodá, říká Ladislav Zabo, ředitel Správy státních hmotných rezerv a dodává, že pokud budou dodávky ropy zastaveny na devadesát dní, nastanou zlé časy.

Ředitel Správy státních hmotných rezerv Ladislav Zabo foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

* LN V posledních dnech Rusko přiškrtilo dodávky ropy. Co to pro nás znamená?
V současné době se po celém světě řeší, jak se vyrovnat s budoucím nedostatkem energie nebo potravin. Česká republika má jeden velký problém. U některých komodit je zcela závislá na dodávkách ze zahraničí, v našem případě především na Rusku. A když se Rusko například rozhodne, že zvedne ceny plynu o tři sta procent, tak nám nezbude nic jiného než tyto ceny respektovat.

* LN Takže považujete Rusko za možnou hrozbu?
Těžko spekulovat. Rusko sice potřebuje peníze, ale může si diktovat, komu a za kolik své suroviny prodá, a právě v tom je problém. Někdo na to má a někdo ne. Otázkou zůstává, kam budeme patřit my.

* LN Jaké tedy máme možnosti?
Připravit se a mít dostatečné zásoby pro případ nouze. Proto také vznikla Správa státních hmotných rezerv, která je tu pro případ krizových situací.

* LN Co je tedy vaším prvořadým úkolem nebo cílem?
V podstatě jde o logistiku a zabezpečení možných následků krizových stavů. Jde o hasičské záchranné sbory, zdravotníky, hygieniky, veterináře, epidemiology. Je nemyslitelné, aby každý z nich držel vlastní zásoby potřebného materiálu. Od toho jsme tady my a příslušné prostředky distribuujeme.

* LN Co všechno uskladňujete?
Máme hlavně ropné produkty, produkty průmyslového charakteru, zemědělské produkty, potraviny. Konkrétně jde například o hliník, měď, obiloviny, mražené maso, cukr nebo rýži.

* LN A co například uran?
Uran nebo uranové články nemáme. Ale diskutuje se o tom kvůli energetické bezpečnosti státu. Samozřejmě uran by nebyl uschován u nás, ale u elektrárny, která má lepší technické podmínky. Zatím ale není nic konkrétního rozhodnuto.

* LN Vy teď také řešíte možnost zapojit do povinného skladování podnikatelské subjekty. Jak by to mělo fungovat?
Jednalo by se o uskladnění pohonných hmot, protože na základě poznatků Mezinárodní energetické agentury bude pohonných hmot nedostatek. Roste cena ropy. Z toho všeho nám jasně vyplynulo, že všechno stát sám nezvládne. Je potřeba, aby si i podnikatelský sektor podržel zásoby pohonných hmot.

* LN Jak se k tomu petrolejáři staví?
Nejsou nadšeni představou, že budou muset mít zásoby nafty v případě problému s dodávkami. Zvýší jim to náklady. Jenže v některých zemích musí soukromníci zajistit pohonné hmoty i na čtrnáct dní. U nás je to maximálně deset dnů. Je potřeba břímě nákladů rozložit na více subjektů. Nejen na stát.

* LN Vy jste ale docela zisková firma. Všude na světě se zdražuje všechno, takže co jste koupili třeba před rokem, teď můžete prodat za vyšší cenu.
Ano, máte pravdu. My jsme si nedávno nechali dělat analýzu, ze které vyplynulo, že za pohonné hmoty, které jsme koupili za dvacet miliard korun, bychom nyní tržně získali třicet miliard. Jen škoda, že jsme toho nekoupili víc.

* LN Takže ropy nebo celkově pohonných hmot máte dostatek?
Máme, přesto jsme se rozhodli ještě letos ropu dokoupit. Důvod, proč kupujeme, je jediný – spekulace kolem ceny ropy. Odhaduje se, že cena ropy by mohla vystoupat až na dvě stě dolarů za barel.

* LN Jste tedy připraveni na zastavení dodávek ropy z Ruska? Devadesát dní zvládneme bez problémů. Pokud by ale odstávka byla delší, klesneme na dno a nastanou špatné časy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.