Lidovky.cz

Jádro! Jiné řešení neexistuje

Ekonomika

  11:04
PRAHA - Pokud chce být Česká republika soběstačná a nezávislá, dostavba Temelína nestačí, říká Martin Roman, generální ředitel společnosti ČEZ.

Martin Roman, šéf ČEZ. foto: Hynek GlosLidové noviny

* LN Lidé si stěžují na neustále vzrůstající cenu elektřiny. Jak byste jim vysvětlil důvody zdražování?

Já kritiku lidí chápu, ale důvod je zcela triviální - zdražuje ropa, zdražuje plyn, což výrazně ovlivňuje cenu elektřiny. Plynové elektrárny jsou ve výrobním mixu elektřiny neopomenutelné. To znamená, že v některých chvílích potřebujeme tolik elektřiny, že do její výroby musí být zapojen plyn. Pokud by cena elektřiny neodpovídala plným nákladům výroby elektřiny z plynu, tak by to nikdo nevyráběl. Druhý faktor jsou povolenky CO2.

* LN Dá se podle vývoje ceny ropy i povolenek odhadnout, kolik bude stát elektřina v následujících letech?

My nejsme největší odborníci na cenu ropy. Analytici světových bank jako Goldman Sachs, Deutsche Bank nebo City dělají dlouhodobé prognózy a z těch vyplývá, že barel ropy by neměl v roce 2015 stát sto čtyřicet dolarů. Naopak se počítá s poklesem.

* LN Od roku 2015 nastane aukční prodej povolenek. Jak se na něj připravujete?

Debatuje se o aukci okamžitě celého objemu, nebo aukci postupné. Prodej celého objemu prosazuje například Francie, která drtivou většinu elektřiny vyrábí z jádra. Pro Francii je to výhodné, protože čím je povolenka dražší, tím víc bude Francie vydělávat. Jiné země chtějí pozvolný náběh ceny povolenek.

* LN Vy preferujete kterou z těchto variant?

Určitě tu pozvolnou, protože klima nespasí to, jestli cena povolenek bude hned na stech procentech, nebo ne. Navíc pro naše zákazníky nebude cena elektřiny tak skoková, ale bude nabíhat postupně.

* LN Jak cenu elektřiny ovlivňuje posilující koruna?

Pozitivně, protože se obchoduje v dolarech, potažmo v eurech. A tím, že koruna vůči euru zlevňuje, snižuje se cena pro zákazníky.

* LN Takže by cena elektřiny mohla klesat?

Bohužel ne. Cena elektřiny roste rychleji než kurz koruny vůči euru, takže ke zlevnění to nevede.

* LN Mnozí kritici poukazují na dominanci ČEZ na trhu s elektřinou. Nemůžete díky svému postavení s cenami manipulovat?

Já rád lidem kladu otázku, jaký si myslí, že má ČEZ podíl na trhu. Není to žádných sto ani osmdesát procent, ale pětačtyřicet. Když se podíváte za hranice, tak vidíte, že dominance jednoho subjektu na trhu nezvyšuje cenu. Například ve Velké Británii je nejliberálnější trh, a přitom je tam elektřina nejdražší. Naopak ve Francii je jeden silný hráč EDF, a cenu elektřiny mají nižší než v ostatních zemích. Takže nezáleží, jak silní jsou hráči na trhu.

* LN Vy jste známý propagací jaderné energie. Můžete vysvětlit proč?

Jádro je jedinou relevantní a smysluplnou cestou, jak snižovat emise CO2. Vedle zdroje ekologického je to rovněž i zdroj ekonomický. Přestože náklady na stavbu jaderné elektrárny rostou, pořád jsou nižší než výstavba jiných zdrojů. Temelín stál devadesát osm miliard, za takovou částku už dnes elektrárnu rozhodně nepostavíme.

* LN Ekologické organizace i někteří politici jádro odmítají a poukazují na možnost využití dalších zdrojů. Z prvních závěrů Pačesovy komise plyne, že vzroste význam plynu. Jak tyto další zdroje vnímáte vy?

Samozřejmě že se dá vyrábět elektřina z plynu. Pokud nám tedy nebude vadit, že cena elektřiny bude vyšší. Čím více bude jaderných elektráren, tím nižší bude tlak na cenu. Naopak čím víc bude plynových elektráren, tím větší bude tlak na růst ceny plynu. V určité chvíli se může cena plynu odpoutat od ceny ropy. Pokud bude růst poptávka po plynu více než po ropě, bude plyn zdražovat rychleji než ropa.

* LN Stačí dostavba Temelína, nebo chcete další jaderné elektrárny?

Pokud chceme být soběstační a zároveň nezávislí, pokud nám záleží na ochraně klimatu a ekonomičnosti toho, co děláme, tak dostavba nestačí. Plyn není řešení. Uvědomte si, že plynové elektrárny vypouštějí oproti uhelným polovinu emisí. Je to jen zlepšení současného stavu o polovinu. Jádro je naproti tomu bezemisní.

* LN Říkáte, že energie z jádra je levnější než ostatní zdroje. Přesto se v médiích objevily různé odhady částky na dostavbu Temelína. Ty se pohybovaly od sto třiceti do tři sta padesáti miliard. Lze i v tomto případě mluvit o ekonomičnosti?

Obě částky jsou čirou spekulací. My nevíme, jaké reaktory tam budou stát. Ale víme, kolik stojí dnes kontrakty. Nebude to levnější než Temelín, stále je to ale nejekonomičtější řešení.

* LN Pokryje rostoucí spotřebu elektřiny dostavěný Temelín?

Dostavba Temelína prodlouží naši soběstačnost o několik let. Záleží na tom, zda půjdeme cestou plynových, či jaderných elektráren. Kdo bere bitvu s klimatem vážně, nemůže jádro odmítnout už z toho důvodu, že žádné jiné řešení neexistuje.

* LN Není těch pár let trochu málo?

Bude záležet na výkonu české ekonomiky, na odstavování, či naopak stavění jiných zdrojů. Také záleží na tom, kolik si vezmeme z vlastní kapsy peněz na subvencování obnovitelných zdrojů.

* LN Uvažujete o stavbě jaderných elektráren v zahraničí?

Zajímavé je Rusko, kde jsou ale trochu jinak nastavené standardy než u nás. Je ale předčasné o tom v tuto chvíli mluvit. Uvažujeme rovněž o dalších zemích, například o Rumunsku, kde jsme spoluvítězem na výstavbu elektrárny Černavoda. Bohužel zde dochází ke zdržení, protože tamější vláda uvažuje o navýšení svého podílu.

* LN Ve světě se horečně staví nové jaderné zdroje. U nás je nyní v podstatě zachováno status quo. Neujíždí nám z tohoto pohledu vlak?

Existuje velké riziko, že počet jaderných projektů, které se vyhlašují v jednotlivých zemích, bude vyšší než kapacita stávajících výrobců jaderných elektráren. Stavět jadernou elektrárnu není jen tak. Nestačí, že si Warren Buffet založí firmu na jaderné reaktory, vloží do ní deset miliard dolarů a za dva roky vyrábí. Takhle to nefunguje. Jadernou elektrárnu nelze stavět na zelené louce.

* LN Na finančních úspěších ČEZ mají podíl také zahraniční akvizice. Která z nich je nejúspěšnější?

Těžko říct. Musíme si položit otázku, která investice je lepší. Zda ta, která stála více peněz a více vydělává, nebo ta, která stále méně peněz a méně vydělává. Můžu říct, že ČEZ je se zahraničím spokojený jako s celkem.

* LN Jaké máte další zahraniční plány? Nedávno jste uspěli v Turecku, co dál?

Určitě platí plán orientovat se na střední a východní Evropu. Zrovna Turecko v sobě skrývá obrovský potenciál, protože má obrovské nárůsty spotřeby elektřiny. Ročně o devět procent. A je to mladá populace s dostatkem pracovní síly.

* LN A co již zmiňované Rusko? V této zemi se vám přece jenom tak nedaří, jak byste si představovali. Mnozí podnikatelé, kteří se v tomto regionu pohybují, mi potvrdili, že Rusko je specifická země...

To mají naprostou pravdu. Rusko je opravdu velmi specifická země. Já si ale myslím, že se tam dají dosáhnout vyšší marže než například v Německu, ale je to komplikovanější. Náš aktuální ruský projekt se týká výstavby plynových elektráren v Moskvě. Postupuje to ale pomaleji, než bych si představoval. Na druhou stranu jsme opatrní a nechceme jít do Ruska, dokud nebudeme mít zajištěnou naprostou většinu rizik. Bezhlavě tam lít peníze nebudeme.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.