Lidovky.cz

Cizince čekají zelené karty

Ekonomika

  7:34
PRAHA - Svaly, nebo mozky? V této otázce má současná vláda poměrně jasno. Tedy alespoň co se týče přílivu zahraničních pracovníků. Zatímco předchozí vlády sociální demokracie se dlouhá léta poměrně neúspěšně snažily přilákat do Česka vzdělané cizince, vláda Mirka Topolánka vsadila na méně kvalifikované dělníky neboli politickým žargonem „svaly“.
Topolánkova vláda chce do Česka přilákat méně kvalifikované dělníky.

Topolánkova vláda chce do Česka přilákat méně kvalifikované dělníky. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Nyní je ODS velice blízko úspěšnému prosazení své varianty – zákona o tzv. zelených kartách. Tomu už po včerejším jednání poslanců chybí jen finální hlasování. To proběhne pozítří a podle samotných poslanců by mělo být úspěšné. Od zavedení tzv. zelených karet si ministr práce Petr Nečas slibuje, že do země dostane tisíce či desítky tisíc nových stavbařů, horníků, zámečníků, obráběčů nebo třeba lakýrníků.

Zelená karta by měla umožnit zájemci ze zahraničí získat místo, které se nedaří obsadit po 30 dní jiným zájemcem z ČR či z EU. Spolu s pracovním povolením pak získá zároveň povolení k pobytu. Kolem návrhu se ale strhla ve sněmovně zásadní ideová hádka. Zatímco ODS hájila příliv méně kvalifikovaných pracovníků tím, že ekonomika je bude potřebovat, levicová opozice před přílivem takových lidí varovala.

ČSSD varuje před přílivem lidí z Afriky a Asie
Například sociální demokrat Lubomír Zaorálek varoval před otevřením dveří přílivu lidí z Afriky a Asie. „Lidi zajímá, s kým tady budou zítra žít a jaká bude bezpečnost na ulicích. To není jen odborná záležitost. To je vlastně velké politikum,“ řekl Zaorálek. David Rath, rovněž z ČSSD zase argumentoval zdravotními riziky. „Vy si myslíte, že je neuvěřitelné a nemožné, aby třeba někdo, kdo ve své zemi onemocní poměrně závažnou chorobou, se přihlásil klidně do práce, přijde do Česka, aby tady za dva tři týdny, jeden měsíc šel k lékaři a měl už pojištění a tím logicky nárok na léčbu, která může stát miliony nebo desítky milionů?“ ptal se Rath.

Podobné námitky ale  ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas odmítal. „Rozhodně nebudu komentovat nic z toho, co tady řekl pan poslanec Jean-Marie Le Rath, které byly spíše skrytou, ne-li velmi otevřenou, xenofobií,“ dodal. Proti Nečasovi se ale staví i někteří analytici. Například podle Aleše Michla z Raiffeisenbanky, mohou „zelené karty“ pomoci jen krátkodobě.


V delším horizontu podle Michla ale fungovat nebudou. „Nemyslím, že to je systémové řešení. Možná si tímto pomůžeme na jeden dva roky, ale tyto „svaly“ nebudeme potřebovat za deset let. Nevěřím na takováto administrativní řešení. Spíš by pomohly jednodušší zákony,“ dodal Michl. 

Poslance čeká finální hlasování v pátek. I poslanci ČSSD ale přiznávají, že zákon ODS pravděpodobně projde. „Troufnu si říct, že to ODS protlačí. My si myslíme, že přísun pracovníků ze zahraniční je potřeba, ale ne v takové podobě,“ prohlásila zpravodajka zákona sociální demokratka Lenka Mazuchová.

Poslanci budou v pátek také hlasovat o tom, zda se zkrátí doba podpory v nezaměstnanosti. Příště by ji nemuseli mít ti, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát bez vážných důvodů odešli z místa, jež jim našel úřad práce.  

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.