Lidovky.cz

Rusové nabídli ČR přímou dodávku ropy

Ekonomika

  10:48
PRAHA - Česko údajně odbrželo od Moskvy výjimečnou nabídku. Ruská federace nabídla přímé dodávky ropy bez dalších zprostředkovatelů. V rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Euro to řekl Václav Bartuška, který má na ministerstvu zahraničí na starosti energetickou bezpečnost státu. Podle něj jde o výjimečnou nabídku, kterou zřejmě nedostala žádná jiná země.

Ropa. foto: SERGEI GRITS ČTK

"Je třeba s Ruskem tu záležitost přesněji definovat, nicméně ta nabídka je bezprecedentní," uvedl Bartuška. Za nabídkou podle jeho názoru stojí především červencový výpadek dodávek suroviny do ČR ropovodem Družba. Ten prý byl pro Rusy mnohem nepříjemnější než pro Čechy, neboť na výpadek se v Moskvě dotazovali například také Němci, Britové či Holanďané.

"Postavilo to Rusko, které se snaží o pověst solidního dodavatele, do velice nepříjemného světla. Věřím, že hledá nějaké dlouhodobé řešení, aby se tato situace již neopakovala," řekl Euru Bartuška. Právě prostředníci registrovaní v zahraničí podle Rusů odklonili proud ropy mimo Českou republiku, neboť dostali jinde lepší nabídku.

Česko údajně ruskou nabídku vítá. "Prostředí bude výrazně transparentnější, neboť nejde o jednoho nebo dva prostředníky, těch je na tomto byznyse nalepená celá řada," vysvětlil Bartuška. Přesné složení všech prostředníků podle svých slov nezná, jména některých lidí a firem z odvětví odmítl sdělit.

Stát má v rukoum ohromné nástroje
Na poznámku Eura, že Česká republika není ten subjekt, kdo ropu přímo nakupuje a zpracovává, takže dohodu s Rusy by měly spíše učinit koncerny PKN Orlen, Shell a Agip, Bartuška řekl, že "stát má v rukách ohromné nástroje, jak může své požadavky prosadit". Jedním ze zmíněných nástrojů jsou podle něj státní hmotné rezervy.

Bartuška zároveň upozornil na fakt, že ropovod Družba je pro Rusy na okraji zájmu a v budoucnu by se mohl potýkat s nedostatkem ropy. Rusko oficiálně ve své energetické strategii totiž deklarovalo, že chce mít přímé vývozy ropy přes své přístavy a ne přes tranzitní země. Navíc staví dva nové prioritní ropovody, na Baltu a na východní Sibiři směrem do Číny.

"Čili v krátkém časovém horizontu, řekněme dvou let, bude Rusko potřebovat dalších 70 milionů tun ropy ročně pro tyto nové ropovody a přitom ruská produkce ropy již několik let stagnuje," upozornil Bartuška. Část ropy tedy bude přesměrována odjinud. Zda zkrátka přijde ropovod Družba, zatím není rozhodnuto.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.