Lidovky.cz

Češi podpořili německé kolegy u VW

Ekonomika

  15:04
BRELÍN/WOLFSBURG - Zhruba třicet tisíc zaměstnanců a odborářů, včetně českých, se sešlo k jedné z největších demonstrací v dějinách automobilky Volkswagen před jejím sídlem v německém Wolfsburgu. Demonstrovalo se za zachování takzvaného zákona o VW, jenž chrání domácí automobilku před rozhodujícím ovládnutím rozpínavým velkoakcionářem, v aktuálním případě firmy Porsche.

Třicet tisíc zaměstnaců demontruje před sídlem automobilky Volkswagen. foto: ČTK

Na změnu zákona naléhá část Evropské komise i Porsche, které je odhodláno získat ve VW většinový podíl. Obří demonstraci, která si prý vynutila hodinové zastavení výroby ve Volkswagenu, svolal vlivný německý odborový svaz zaměstnanců v kovoprůmyslu IG Metall. Demonstrace se zúčastnili i zástupci z Polska, Belgie nebo České republiky, odkud přijeli vyslanci českého odborového svazu Kovo a podnikových odborů Škody Auto, která je součástí Volkswagen Group. V záplavě červených vlajek s písmeny IGM se tak v davu před řečnickou tribunou vyjímala velká loga s okřídleným šípem.

Čeští demonstranti tak podpořili své německé kolegy v požadavku ochrany zájmů zaměstnanců před údajnou svévolí manažerů při hrozícím ovládnutím koncernu výrobcem sportovních vozů. Zástupci zaměstnanců by mohli přijít o dosavadní klíčový vliv při strategických rozhodnutích v koncernu, pokud bude příslušný zákon výrazněji změněn. "Je to společná akce, která nejen demonstruje jednotu zaměstnanců a odborářů, ale také varuje velkoakcionáře koncernu VW, firmu Porsche, že nám dochází trpělivost," řekl před dnešním protestem předseda OS Kovo Josef Středula.

´Potřebuje více demokracie´
Na zachování zákona lpí jak zaměstnanci VW, tak i spolková země Dolní Sasko, která má ve společnosti díky němu zatím blokační menšinu. Nepotřebujeme méně, nýbrž více zákonů o VW, hřímal dnes před davy protestujících hlavní řečník, šéf IG Metall Berthold Huber. "Potřebujeme v době globalizace a kapitalismu finančních trhů více demokracie, a ne méně," zdůraznil.

Evropský soudní dvůr (ESD) loni v říjnu rozhodl, že zákon porušuje pravidla Evropské unie, neboť omezuje hlasovací práva akcionářů Volkswagenu na 20 procent bez ohledu na výši jejich majetkového podílu. Nyní jde o to, zda je rozhodnutím soudu výslovně zakázáno ponechat u strategických rozhodnutí v platnosti většinový požadavek kvalifikované většiny ve výši 80 procent na valných hromadách, i když odpadne ustanovení o dvacetiprocentní blokační minoritě. Irský eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy chce dát Německo znovu zažalovat, protože po předchozím soudním řízení prý neprovedlo všechny požadované úpravy zákona o VW.

Německá vláda navrhla takovou podobu zákona, jenž nadále zaručuje blokační minoritu Dolnímu Sasku a právo odborů na spolurozhodování v důležitých záležitostech, například při otvírání nových továren. Taková rozhodnutí by měla podle představ německé vlády nadále schvalovat dvoutřetinová většina členů dozorčí rady, což má mimo jiné ochránit zájmy zaměstnanců. Nepoměrně menší výrobce sportovních vozů Porsche, jenž sídlí ve Stuttgartu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, už ve Volkswagenu drží zhruba 31 procent akcií a usiluje o získání většiny. Privatizační zákon VW z roku 1960 dosud de facto zaručoval právo veta při strategických rozhodnutích ve firmě Dolnímu Sasku, jež má ve VW dvacetiprocentní podíl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.