Lidovky.cz

Nákaza se šíří do Evropy

Ekonomika

  13:01
PRAHA - Zatímco Spojené státy se již chystají schválit razantní systémové řešení současné finanční krize, evropský bankovní sektor se dostává do stále těžších problémů. Zprávy o znárodnění dvou evropských bank srazily akcie na burzách v Asii i v Evropě a prudce oslabily euro a britskou libru.

Vlády Belgie, Nizozemska a Lucemburska se dohodly, že poskytnou belgicko-nizozemské finanční skupině Fortis finanční injekci 11,2 miliardy eur (273,4 miliardy Kč). foto: MIKE CLARKE AFP

Vlády Belgie, Nizozemska a Lucemburska se dohodly, že poskytnou belgicko-nizozemské finanční skupině Fortis finanční injekci 11,2 miliardy eur (273,4 miliardy Kč), která jí pomůže odvrátit hrozbu platební neschopnosti. Výměnou za to každá ze zemí získá ve své národní divizi podíl 49 procent.

Fortis je z velkých evropských bank první obětí globální úvěrové krize, která trvá již déle než rok. O záchraně banky jednal i prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Světové akcie zažily největší propad za 20 let
Akcie na světových burzách během dneška zažily největší denní propad za více než 20 let. Ukázal to index MSCI, který sleduje pohyb kurzů cenných papírů na největších akciových trzích v celém světě. Burzy v Evropě rovněž prudce klesly a jejich hlavní index je nejníže za téměř čtyři roky.

Británie zase oznámila, že znárodní problémovou hypoteční banku Bradford & Bingley a její část prodá španělské bance Santander. B&B je po Northern Rock druhým britským finančním ústavem, který letos přešel pod kontrolu státu. Hrozící problémy s likviditou se dohodou s konsorciem bank podařilo v noci vyřešit německé bance Hypo Real Estate.

Za Atlantikem se představitelé obou stran v Kongresu dohodli na zásadní podobě amerického plánu podpory finančního systému, na který má být vynaloženo až 700 miliard dolarů (téměř 12 bilionů Kč). Dnes by se měla příslušná legislativa projednávat ve Sněmovně reprezentantů; v Senátu se o ní bude zřejmě jednat ve středu.

Analytici jsou skeptičtí, jak Evropa krizi vyřeší
Sjednání balíku zpočátku asijské trhy posílilo, postupně však začaly
převládat pochybnosti o jeho realizaci a efektivnosti a plnou silou se
projevily problémy v Evropě. "Nákaza se šíří do Evropy a každý se ptá, kdo je další na řadě?" řekl agentuře Reuters Mark Sartori, který vede evropské obchodování firmy Fox-Pitt, Kelton. Analytici si kladou otázku, zda je Evropa ochotna a schopna připravit podobný záchranný plán jako Spojené státy.

Evropské akcie zahájily obchodování kvůli potížím evropských bank poklesem o téměř procento a před 11. hodinou přední západoevropský index FTSEurofirst 300 ztrácel 2,6 procenta. Také pražská burza zahájila poklesem. Hlavní index PX byl po 9:35 slabší o 3,5 procenta.

Krize Fortis a obavy z šíření úvěrové krize Evropou srazily kurz eura k dolaru na evropském trhu o téměř dvě procenta na 1,.4340 USD; americká měna přitom těžila z očekávaného schválení záchranného balíku. Britská libra kvůli znárodnění Bradford & Bingley ztrácela na dolar také asi dvě procenta. Česká koruna vůči sílícímu dolaru rovněž oslabovala a proti pátečnímu závěru klesla zhruba o 50 haléřů až na 17,21 Kč/USD.

Podle Vladimíra Pikory ze společnosti Next Finance trh vidí, že v USA se pracuje na řešení a dolaru pomáhají i zprávy, že v Evropě musely být mezitím zachráněny dvě banky. "Euro je na lopatkách. Ukazuje se, že v Evropě jsou podobné problémy jako v USA. Není zde ale nikdo odhodlaný je rychle a komplexně řešit," řekl Pikora. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.