Lidovky.cz

Soud: moratorium na Bohemia Crystalex

Ekonomika

  18:17
PRAHA - Městský soud v Praze dnes vyhlásil moratorium na majetek sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), která je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Majitelé skupiny podali žádost o ochranu před věřiteli nejen pro BCT, ale i pro dceřiné společnosti Crystalex Nový Bor a Sklárny Kavalier Sázava. Soud zároveň oběma dceřiným firmám určil insolvenční správce.

Vedení skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou 29. září hromadně oznámilo svým 1250 zaměstnancům úplné zastavení výroby foto: ČTK

Moratorium na majetek poskytuje firmám prostor překonat úpadek a dohodnout se s věřiteli, ale především jim umožňuje udržet v chodu výrobu. Dodavatelé totiž po dobu moratoria nemohou vypovědět smlouvy na dodávky energií, surovin nebo služeb, které před jeho vyhlášením trvaly alespoň tři měsíce.

Moratorium na majetek sklářských společností platí po dobu tří měsíců a soud ho může prodloužit ještě o 30 dní, souhlasit však musí většina věřitelů. Sklárny Kavalier a Crystalex se tímto způsobem snaží vlastníci udržet v chodu. Výrobu v dalších dvou závodech, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia v Poděbradech, zastavily a jejich pracovníci jsou většinou doma.

O dalším osudu skláren a případných výpovědích pro zaměstnance by měli rozhodnout insolvenční správci, ty ale soud zatím neurčil. Jeden z věřitelů - Citibank Europe, přitom požádal pro obě společnosti nejen o ustavení předběžných správců, ale také o předběžné opatření, které by vlastníkům zabránilo v nakládání s majetkem podniků.

BCT patří k desítce největších sklářských firem na světě, loni uskutečnila zakázky za 5,5 miliardy korun. Majetkově je spřízněná se společností Porcela Plus. Případným krachem skupiny je ohrožena práce pro 7000 lidí.

V regionech jsou ale vážně ohroženy také firmy, které byly na skláře a výrobce porcelánu navázány, jako třeba dodavatelé obalů. Vláda ve středu na svém zasedání rozhodla, že uvolní několik milionů korun pro regiony, které zasáhne zrušení skláren.

Podle premiéra Mirka Topolánka se tak stane formou účelových dotací na dopravní obslužnost a rekvalifikace propuštěných zaměstnanců. Aktivní zaměstnaneckou politiku včetně rekvalifikací hodlá stát okamžitě podpořit čtyřmi miliony korun. Částku, která má pomoci zlepšit dopravu lidí z postižených regionech za prací, však Topolánek neupřesnil.

Podle předsedy odborového svazu skla a bižuterie Vladimíra Kubince však rozhodnutí vlády vůbec neodpovídá vážnosti situace. Vláda ji podle něho zřejmě nepochopila. "Nebo jde o špatný vtip. V současné době jsou totiž především ohroženy výplaty zářijových mezd pro všechny zaměstnance, a hrozí tak, že lidé zůstanou zcela bez prostředků," upozornil Kubinec.

Stát by měl podle něho aktivně vstoupit do jednání s majiteli a bankami a udělat vše proto, aby se v uzavřených závodech obnovil provoz a skupina tak dostala šanci se vyrovnat s věřiteli a zajistit obživu zaměstnancům.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.