Lidovky.cz

Island prosí svět o pomoc

Ekonomika

  8:19
REYKJAVÍK/RRAHA - Islandu hrozí bankrot. Země se ocitla v největší krizi ve své historii. A volá o pomoc. Island v zoufalé situaci požádal o peníze ruskou vládu. Od té chce získat půjčku až čtyři miliardy eur (téměř 99 miliard korun). Ta by měla ostrovu pomoci vyřešit finanční katastrofu.

Bůh žehnej Islandu, prohlásil premiér země Geir Haarde (vpravo), když spolu s ministrem financí Bjorgvinem Sigurdssonem zahájili akci na finanční záchranu země před krachem foto: AFP

Krize včera donutila islandskou vládu k převzetí druhé největší banky v zemi Landsbanki. Jedná se tak již o druhou zestátněnou banku na Islandu za poslední týden. Zároveň také tamní vláda zafixovala kurz měny.

Moskva žádost o finanční injekci nezamítla. Naopak, postavila se k ní vstřícně. Ruský ministr financí Alexej Kudrin prohlásil, že se k islandské žádosti staví „pozitivně“. „Výsledek bude oznámen po jednáních,“ dodal. Kvůli vyjednání podmínek půjčky nyní islandští vládní činitelé poletí do Moskvy. Potvrdil to islandský premiér Geir Haarde.

„Předseda islandské vlády inicioval schůzku ohledně této půjčky už před několika měsíci. Zástupci centrální banky Islandu a vlády podmínky půjčky dokončí v Moskvě,“ píše se ve sdělení islandské centrální banky. Islandská centrální banka Sedlabanki uvedla, že ruská půjčka by měla postačovat k pokrytí závazků a aktiv celého bankovního systému země. A premiér Haarde zdůraznil, že Island rozhodně nemíní vypovědět své státní dlužní závazky a vyhlásit tak státní bankrot, jak někteří analytici hrozí.

Pokud Rusko Islandu půjčku nakonec poskytne, bude finance na tuto injekci čerpat z fondu, kam ukládá devizové příjmy z prodeje ropy a zemního plynu. Podle analytiků jde přitom ze strany Ruska o překvapivý krok, který odráží snahu Moskvy potvrdit si půjčkou členovi aliance NATO pozici světové mocnosti.

Island si zadělával na potíže již v minulých letech, kdy se jeho ekonomika silně přehřívala, domácí banky rozsáhle expandovaly v zahraničí a kurz měny prudce rostl. V důsledku této neudržitelné situace je nynější globální finanční krizí Island jednou z nejohroženějších zemí světa.

Akciové trhy pokračovaly v propadech
Vedle bortícího se finančního systému na Islandu nepanoval klid ani na světových burzách. Ty včera pokračovaly v propadu. Důvodem byly hlavně všudypřítomné obavy z krachů bank v Evropě a z přerůstání globální finanční krize do celosvětové recese. Odpoledne burzy mírně ožily díky rozhodnutí americké centrální banky (Fed) podpořit ochromený trh firemních směnek.

Optimismus na burzách však neměl dlouhého trvání. Japonské akcie v Tokiu klesly o 2,2 procenta a hlavní index tak sestoupil na nejnižší úroveň za pět let. Evropské burzy kolísaly během celého včerejška, burza FTSE uzavřela poklesem na 0,2 procenta. Pražská burza navázala na pondělní rekordní propad. Během obchodování se postupně nálada začala obracet k lepšímu a část akcií nakonec zpevnila. Akciový index PX nakonec uzavřel poklesem o 1,66 procenta.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.