Lidovky.cz

Pražané a zákazníci ČEZu si zase připlatí

Ekonomika

  10:23aktualizováno  19:11
PRAHA - Domácnosti, kterým dodávají elektřinu ČEZ nebo Pražská energetika, od ledna zaplatí až o 9,9 procenta více než letos. Zákazníkům společnosti E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, se ceny zvýší o 16,4 procenta, uvedl předseda Energetického regulačního úřadu(ERÚ) Josef Fiřt.

zásuvka - ilustrační foto foto: ČTK

Zdražení ostře napadla Hospodářská komora. Nejhlouběji budou muset od ledna sáhnout do kapsy domácnosti, které elektřinu využívají i k ohřevu vody a topení. Jestliže odebírají elektřinu od společnosti E.ON, připlatí si příští rok o více než 7000 korun, tedy zhruba o pětinu více než letos. O něco menší nárůst bude čekat zákazníky zbývajících distributorů.

U nejběžnější spotřeby, tedy pokud domácnosti na ohřev vody a topení využívají jinou energii, vzroste cena nejméně zákazníkům společnosti PRE. Jejich roční náklady se příští rok zvýší o 935 korun, tedy o 8,4 procenta. Zákazníci společnosti ČEZ s nejběžnější spotřebou zaplatí o devět procent více.

Původně se ceny měly zvýšit až o 24 procent
"Za pozitivní zprávu považuji, že dvě ze tří distribučních společností zareagovaly na očekávaný propad spotřeby elektřiny a stlačily cenový nárůst v příštím roce na jednocifernou úroveň," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Zpomalení růstu spotřeby elektřiny předpokládá ERÚ kvůli oslabení hospodářského vývoje. Ceny jsou podle úřadu ovlivňovány také inflací, investicemi do rozvoje a poklesem výnosů z aukcí.

Premiér Mirek Topolánek dnes po jednání vlády řekl, že původní nákladové analýzy hovořily o zvýšení cen elektřiny až o 24 procent. Vláda se podle Topolánka pomocí svého vlivu v polostátní firmě ČEZ a státním ERÚ zasadila o nižší nárůst cen. "U ČEZu se podařilo, a to je dobrá zpráva pro všechny spotřebitele, ten původní záměr fakticky snížit o 50 procent," uvedl Topolánek.

Vláda ale podle Topolánka nemá žádné přímé nástroje, pomocí kterých by mohla ovlivňovat cenu energií a zejména silové elektřiny. "Může ingerovat (zasahovat) pouze do ceny tranzitních, přenosových, distribučních, systémových a podpůrných služeb, což dělá permanentně. Proto také stoupá cena elektřiny z titulu těchto položek nepatrně. Dokonce pod náklady, které v daném roce díky inflaci nabíhají. Ta naše ingerence je spíše určitý tlak a vyjednávání, protože přímý nástroj nemáme," podotkl.

Hospodářská komora považuje plánovaný nárůst cen elektřiny za neodůvodněný a zdražení ostře kritizovala. "Zvyšování cen elektřiny je nehorázné a téměř sprosté vůči všem spotřebitelům, kteří se nemohou nijak bránit a elektřinu potřebují," uvedl prezident komory Petr Kužel. "Zejména když klesají ceny ropy a uhlí, nevidíme žádný důvod k dalšímu zvyšování cen," dodal.

Ceny elektřiny pro malé podnikatele se také budou lišit podle dodavatele
Za nárůstem cen elektřiny stojí podle Hospodářské komory monopolní postavení dodavatelů. Například společnost ČEZ, která každoročně generuje růst čistého zisku v řádu desítek procent, peníze od drobných plátců a firem používá ke své masivní investiční expanzi, uvedla komora. ČEZ reagoval srovnáním svých cen s konkurencí. "Zvláště pro firmy jsme jednoznačně nejlevnějším zavedeným dodavatelem elektřiny, růst pro tarifní firemní zákazníky je u vlastní elektřiny až o 14 procentních bodů nižší než u konkurence," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Ceny elektřiny pro malé podnikatele se také budou lišit podle dodavatele. Nejméně si za dodávky elektřiny připlatí zákazníci ČEZ, a to 9,4 procenta. Pražská energetika zdraží o 14,4 procenta a E.ON až o 18 procent. "U Pražské energetiky lze předpokládat ještě mírné snížení konečné ceny," dodal Fiřt. "Je to špatná zpráva pro naše firmy, které se v současné době potýkají již s prvními dopady útlumu světové ekonomiky," poznamenal Kužel. Vyzval proto vládu, aby se zvyšováním cen elektřiny zabývala podobně, jako už vyhlásila svůj zájem o situaci na trhu s plynem.

Proti zdražení elektřiny společností ČEZ se chystá protestovat Spolek proti nemravným cenám elektrické energie (SPONEL). Protesty hodlá poslat nejen firmě, ale i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ERÚ. "Generální ředitel ČEZ Martin Roman nedávno pro Hospodářské noviny řekl, že cena elektřiny je čistě funkcí ceny ropy. Ta ovšem v posledních týdnech dramaticky klesá, a klesat by tak měla i cena energie," uvedl mluvčí SPONEL Jiří Chvojka.

Antimonopolní úřad i ERÚ by se podle spolku měly zabývat cenovou politikou ČEZ také vzhledem k vývoji cen elektřiny na Energetické burze Praha. Měly by prý také prošetřit, jak vlastně ČEZ své ceny pro další období vytváří. Konečná cena se skládá z ceny za vyrobenou elektřinu, z poplatků za přepravu a distribuci i za související systémové služby. Kromě plateb za vyrobenou nebo též silovou elektřinu podléhají všechny složky rozhodnutí ERÚ. Podíl silové elektřiny na celkové ceně se dlouhodobě zvyšuje, nyní je více než poloviční.

Podle ERÚ mají všichni zákazníci možnost volbou dodavatele elektřiny zásadněji ovlivnit výši platby za neregulovanou část ceny. V loňském roce se změnit dodavatele rozhodlo zhruba 15.000 zákazníků, v letošním roce to bude zhruba dvojnásobek, odhadl ERÚ.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.