Lidovky.cz

V ČR mohou nabízet sázky přes internet

Ekonomika

  11:55
PRAHA - Ministerstvo financí povolilo pěti tuzemským firmám provozování internetových kurzových sázek. Reagovalo tak na nynější situaci, kdy zahraniční subjekty již v Česku provozují sázkové hry přes internet, zatímco domácí společnosti dosud povolení neměly.
Ministerstvo financí povolilo pěti tuzemským firmám provozování internetových kurzových sázek. Sázkaři se budou muset registrovat v kamenných pobočkách.

Ministerstvo financí povolilo pěti tuzemským firmám provozování internetových kurzových sázek. Sázkaři se budou muset registrovat v kamenných pobočkách. foto: Lidové noviny

Mluvčí rezortu Ondřej Jakob dodal, že sázet přes internet budou však moci
jen osoby registrované v kamenných pobočkách. Podle informací ČTK by mělo jít o společnosti Tipsport, Fortuna, Sazka, Synot Tip a Chance.

"Požadavek na předběžnou registraci internetových sázkařů na pobočkách sázkových kanceláří je bohužel zcela nepřijatelný pro nás i řadu dalších firem. Jedná se zjevně o skrytou, ale záměrnou snahu vytlačit z trhu zahraniční konkurenci, která v ČR nevlastní síť poboček a působí přes internet," uvedl v reakci tiskový mluvčí internetové sázkové společnosti bwin v ČR Ondřej Schmidt s tím, že jde o jasnou diskriminaci cizích firem, což je v přímém rozporu s právem EU, a Česku by tak pravděpodobně hrozila žaloba, řízení před Evropskou komisí a značné pokuty.

Domácí firmy narozdíl od zahraničních společností budou v Česku podléhat regulaci podle herního zákona a odvádět správní poplatky a odvody na státní dozor; část výtěžku navíc budou muset použít na veřejně prospěšné účely.

Registrace sázejících a provoz hry může podle MF začít nejdříve 5. ledna.

Podle názoru bývalého šéfa Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi MF Pavla Němce ale výjimkový paragraf, podle kterého je povolení vydáváno, nelze aplikovat, protože se týká jen nových her, nikoliv kurzových sázek.

"Pokud se tak skutečně stane, zvážím v této věci podání trestního oznámení na ministra Kalouska, neboť v případě podpisu povolení internetových her dojde dle mého názoru ke zneužití pravomoci veřejného činitele. Je otázkou, co ke změně postoje vede ministra, který se do nedávné doby sám považoval za zastánce zákazu internetového hazardu. Legislativa se ale v této věci nijak nezměnila," uvedl Němec.

Zefektivnění kontroly
Tuzemské firmy, které dosud nemohly nabízet internetové kurzové sázky, přicházely podle odhadů o zhruba desetinu vkladů. Češi přitom loni v kurzových sázkách prosázeli podle údajů ministerstva financí takřka 12 miliard korun. Na výhrách tuzemské firmy kurzového sázení vyplatily 10,1 miliardy korun.

Stát ke zmírnění pravidel přistoupil mimo jiné kvůli zefektivnění dosavadní kontroly. "Když české firmy budou u nás provozovat internetové sázení, tak budou samozřejmě mnohem ochotněji spolupracovat při vyhledávání a odhalování těch nepovolených firem ze zahraničí," poznamenal dříve náměstek MF Tomáš Zídek, pod kterého odbor regulující hazard spadá.

S povolením hazardních her přes internet nesouhlasí psychiatr Karel Nešpor a podle něj je třeba hustou síť hazardu naopak podstatně redukovat. "U problémů působených hazardem je důležitý faktor dostupnosti. V České republice je síť zařízení provozujících hazard extrémně vysoká. To přináší drahé a bolestné následky. Chystaný krok ministerstva financi je z tohoto hlediska absurdní," uvedl.

Provozovatel umožní účast ve hře po internetu pouze osobám, u nichž při registraci ověří jejich totožnost a to, že jde o osoby starší 18 let, doplnilo MF.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.