Lidovky.cz

Lidé chtějí levné byty, ne auta

Ekonomika

  9:35
PRAHA - Za nové byty zaplatí lidé letos tolik co v roce 2006. Vyplývá to ze studie, kterou publikovaly poradenská společnost Deloitte a hypoteční zprostředkovatel Hyposervis. Staré městské byty by oproti loňsku měly zlevnit o dvacet procent, panelové až o třicet procent a nové byty až o patnáct procent. Developeři tak budou muset zřejmě snížit ceny, protože jejich marketingové akce jako „automobil k bytu zdarma“ na zájemce o nemovitosti příliš nezabírají.

Developeři budou nuceni snižovat ceny. foto: archiv autorky

 „Ukázalo se, že některé pobídky, které jsou dnes developery nabízeny, se umístily až na úplně posledním místě žebříčku,“ řekl Petr Brich, ředitel divize poradenství pro finanční instituce v Deloitte.

„Zájemci o nový byt dávají přednost finančním pobídkám, tedy slevě z ceny bytu, nebo účasti developera na nákladech na hypoteční úvěr. Automobil zdarma skončil jako poslední,“ dodal Brich.

Poptávka klesne skoro o polovinu
Studie předpokládá, že letošní poptávka po nových bytech bude o pětačtyřicet procent nižší než loni, vrátí se tedy rovněž na úroveň, kde byla před třemi roky. Předpovídá také, že bude více záležet na lokalitě a na stavu nemovitosti. „Pro developerské společnosti skončilo období, kdy vše, co bylo postaveno, se v krátké době také prodalo,“ píše se ve studii.  

Jak se bude vyvíjet realitní trh
Pokles podle Deloitte nebude v žádném případě plošný, bude záviset na kvalitě konkrétního bytu a na lokalitě. Cenová hladina rezidenčního trhu se vrátí v důsledku současných událostí do roku 2006. Poptávka po nových bytech se sníží až o 45 procent a vrátí se tak rovněž na úroveň roku 2006.

Studie zároveň uvádí, že ekonomická krize není hlavním důvodem poklesu českého trhu s nemovitostmi. Tím je vyrovnání nepřirozeného růstu trhu v roce 2007, kdy se lidé „předzásobili“ byty kvůli zvyšování sazby DPH z pěti na devět procent.

Pramen: Studie společností Deloitte a Hyposervis

Globální krize ale podle Deloitte není hlavním důvodem současného poklesu trhu s nemovitostmi. „K vyčerpání poptávky z roku 2008 došlo už v předchozím období, tedy v roce 2007, z důvodu zvýšení DPH na bytovou výstavbu,“ uvedla Diana Rogerová z Deloitte.

Od roku 2008 se zvýšila DPH z pěti na devět procent. Důsledky krize jsou podle Rogerové jen druhotné, krize se projevila hlavně odlivem spekulantů, očekáváním snížení cen bytů a obavou domácností z toho, že se jim sníží příjmy, a ony nebudou schopny byty financovat.

 „Kolísání v poptávce po bydlení a v ceně nových bytů je standardní jev, je to naprosto běžné,“ dodala Rogerová s tím, že investice do bytů jsou i tak z dlouhodobého pohledu stabilní a odolné proti inflaci.

Recept? Daňová zvýhodnění i státní zásahy
Autoři studie přicházejí i s návrhy řešení současné situace na realitním a hypotečním trhu. Pomohl by například návrat daňového odpočtu úroků z hypotečních zástavních listů. „Ten byl zrušen v roce 2008, kdy ministerstvo financí dospělo k názoru, že trh už podporu nepotřebuje. Nyní se ale dostáváme k tomu, že stimulace by potřebná byla,“ řekl šéf Hyposervisu Milan Roček.

OČEKÁVANÝ POKLES CEN BYTŮ

Staré byty v kompaktní zástavbě .... 0–20 %
Byty v panelové zástavbě ............. 20–30 %
Nové byty ........................................ 5–15 %



Doporučením Deloitte je i umožnění odpisu ceny nového bytu ze základu daně. Každý rok by si tak majitelé mohli odepsat dvě procenta z ceny nemovitosti. „Státní rozpočet by přišel asi o 1,7 miliardy korun, ale zvýšila by se dále poptávka po novém bydlení,“ řekl Roček. Výrazně by podle Ročka pomohla změna státní finanční podpory hypoték. Ta se nyní poskytuje v případě, že průměrná úroková míra v minulém roce přesáhla pět procent. „Lepší by bylo poskytovat ji v návaznosti na výši úroků konkrétní hypotéky,“ uvedl Roček.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.