Lidovky.cz

Operátoři předražují hovory

Ekonomika

  9:43
PRAHA - Kdyby dráhy účtovaly zákazníkům jedoucím z Prahy do Pardubic automaticky jízdenku až do České Třebové, zřejmě by s nimi nejezdil už vůbec nikdo. Podobně se ale chovají čeští mobilní operátoři, především pak dva největší, T-Mobile a Telefónica O2. U všech nově představených tarifů zavádějí účtování po minutách.

Operátoři účtují po celých provolaných minutách stále častěji. foto: Lidové noviny

Zákazníci tak za hovor, který trvá například jednu minutu a pět vteřin, zaplatí stejně jako za dvouminutové volání. Ve finále tak mají i méně volných minut. Průměrné předražení u tohoto způsobu účtování oproti skutečné délce hovoru dosahuje podle odborníků více než třiceti procent.

Pro své zákazníky, kterým vybírá nejvhodnější operátory, provedla "tarifikační experiment" například společnost ProTel, která vyrábí telefonní ústředny. "Vzali jsme několik milionů záznamů o hovorech a každý zkusmo tarifikovali po vteřinách, po půlminutách či po minutách. Předražení je vyšší, než jsem čekal," řekl LN ředitel ProTelu Ivo Fišer.

Navýšení ceny hovorného

Způsob tarifikace                     Průměrné
(v sekundách)                         navýšení ceny
1+1                                        0 %
30+1                                      5 %
30+30                                    14 %
60+1                                      17 %
60+30                                    23 %
60+60                                    31 %
Pramen: ProTel


Například při způsobu účtování celé první minuty a poté po půlminutách, které oba největší mobilní operátoři používají u svých starších tarifů, způsobuje předražení měsíčního účtu až o 23 procent. Účtování po minutách pak o 31 procent. "Je to velmi šikovný způsob, jak nenápadně zdražit, aniž by si to kdokoli uvědomoval," dodal Fišer.

Způsob účtování platby ovlivňuje, ale zákazníky to nezajímá

Podle operátorů není tarifikační perioda pro zákazníky tak důležitá. "Před uvedením tarifů O2 Neon jsme zkoumali, jakou důležitost způsobu účtování zákazníci přikládají. Rozhodujícím faktorem byla výše tarifu, počet volných minut a sazby za volání. Účtování byl parametr, který stál až na konci," říká šéf marketingu Telefóniky O2 Jan Karas.

"Vliv způsobu účtování na to, kolik člověk zaplatí, samozřejmě je. Není to však třetina, jsou to pouze jednotky procent. Tarif utváří více faktorů, které ovlivňují celkovou výši útraty. Mnohem větší vliv než způsob účtování má např. minutová sazba, počet volných minut či nabídka neomezeného volání," dodal Karas.

Podle ředitelky marketingu pro nefiremní zákazníky T-Mobilu Alexandry Korman je pro zákazníky nejdůležitější výhodná cena volání s rodinou a přáteli. "Potřeba zákazníků je jiná, soustředí se hlavně na volání zdarma na zvolená čísla, o způsob účtování jim tolik nejde," říká Korman.

Operátoři informují o účtování co nejmenším písmem

"Zákazníci na to nekladou důraz hlavně proto, že jim tuto informaci operátoři obvykle v cenících podávají co nejmenším písmem," kontruje odborník na mobilní komunikaci ze serveru Mobil.cz Jan Lodl.

Podle něj je například na sousedním Slovensku situace mnohem lepší. "Operátoři tam účtují hovory po vteřinách u většiny svých tarifů. A sazby za minutu tam v žádném případě nejsou vyšší než u nás," dodal Lodl. Situace se podle něj navíc spíše zhoršuje. "T-Mobile i O2 u všech nových tarifů zavádějí zásadně účtování po minutách. Přitom ještě před několika lety byla i u nich normální tarifikace po první minutě hovoru po vteřinách," uvádí Lodl.

Na operátory si došlápne regulátor

"Je to jeden z ukazatelů nedostatečné konkurence," míní analytik IDC Emir Halilović. "Je to spíše než na operátory otázka na českého regulátora, který by měl zařídit spravedlivější podmínky," dodal Halilović.

Regulátor, ovšem evropský, si na operátory došlápne už od července. Součástí nové regulace hovorů ze zahraničí, takzvaného roamingu, je totiž i nařízení, podle kterého operátoři musejí účtovat maximálně prvních třicet vteřin hovoru a pak po vteřinách. "Tento princip bude fungovat na maloobchodní i velkoobchodní úrovni. Kvůli nespravedlivé účtovací době činilo předražení pro zákazníky průměrně 19 procent pro uskutečněné a 24 procent pro přijaté hovory," řekl mluvčí komisařky pro informační společnost a média Martin Selmayr.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.