Lidovky.cz

Na náměstí Míru bude bleší trh, který má přinést dobrou náladu

Ekonomika

  9:21
PRAHA - Atmosféru pravých bleších trhů chtějí na pražském náměstí Míru nabídnout provozovatelé tržiště s použitým zbožím. Podle vzoru Paříže, Vídně nebo Bruselu tam budou zájemci od 25. července moci nabízet k prodeji nepotřebnou veteš, sběratelské předměty či starožitnosti. Projekt již podle odboru životního prostředí schválila rada městské části Prahy 2.
Náměstí Míru (ilustrační foto)

Náměstí Míru (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Konat by se měly každou čtvrtou sobotu v měsíci. "Chceme přitáhnout lidi, kteří mají zájem o staré věci. Zatím podobná kultura v Česku není příliš rozšířená. Chceme do Prahy přivézt náladu bleších trhů," řekl za pořadatele trhu Pavel Šik. Cílem akce je podle něj zpestřit lidem víkendovou zábavu.

Prodejci se mohou stát všichni zájemci, kteří se chtějí zbavit starých věcí a dodrží pravidla stanovená organizátory. "Je to příležitost prodat své použité věci, o kterých si lidé myslí, že je někdo může ještě potřebovat," uvedl Šik.

Trh je otevřen také sběratelům, vetešníkům, obchodníkům s použitými věcmi, knihami nebo kuriozitami, kteří si chtějí zvýšit obrat nebo získat nové zákazníky. "Jedná se sice o obchod, ale především jde o dobrou náladu," zdůraznil Šik. Pořadatelé budou podle něj striktně dbát na to, aby se na tržišti neprodávalo nové zboží, jako je tomu na některých tržištích, jež se za "bleší trhy" označují.

"Bleší trh bývá často zaměňován se smíšeným tržištěm nebo takzvanou burzou. Tam jsou nové věci, oblečení, elektronika nebo drogerie. Na pravém bleším trhu to nejde," zdůraznil Šik. Podle něj "bleší trhy" patří k obrazu evropských velkoměst. "Zažil jsem to v různých metropolích. Má to být spíš občanská než obchodní záležitost. Je to legrace, zpříjemnění víkendu. Jde nám především o atmosféru," řekl.

Trh bude spíše pro Pražáky

Podle Šika bylo náměstí Míru vybráno pro dobrou dostupnost dopravními prostředky. "Trh by měl zaujmout spíše Pražáky než návštěvníky hlavního města," míní Šik. Mohou tam přijít maminky s dětským oblečením a hračkami, majitelé starých lamp, rádií nebo desek. Zároveň tam ale pořadatelé nechtějí vidět mobilní telefony či moderní přehrávače. Omezení je prý spojeno s tím, že prodejci nových věcí by vytlačili "bleší" trhovce.

Ceny za pronájem místa jsou pro privátní a profesionální prodejce různé. Pořadatelé však prý nebudou požadovat živnostenský list či další doklady. "Kontrolovat to budeme podle intuice. Když se nás budou snažit obelhat, budou mít zakázaný přístup," uvedl Šik. Za jeden den zaplatí za metr plochy privátní prodejci 150 korun, zatímco profesionální obchodníci 220.

Pořadatelé trhů také sestavili seznam věcí, které se prodávat nesmí, i když jsou použité. Jde například o zbraně, velké elektrické spotřebiče, části motorových vozidel, erotické pomůcky, parfémy nebo vycpaná zvířata. Přesný seznam nepovolených předmětů a další informace jsou na webové adrese www.prazsketrhy.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.