Lidovky.cz

Ochranky v obchodech kontrolují nezákonně tašky i doklady

Ekonomika

  15:24
PRAHA - Zaměstnanci bezpečnostních agentur, kteří dohlížejí na dění v obchodech, prý často porušují zákon a kontrolují zákazníkům obsah jejich tašek či po nich požadují předložení dokladů. Tvrdí to Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), kterému si podle jeho mluvčího Jana Mišurce na arogantní chování detektivů stěžují zákazníci obchodních řetězců.

Češi kradou společně s Maďary nejvíce v Evropě.

"Pracovníci bezpečnostních agentur nejsou ze zákona oprávněni vynutit si prohlédnutí obsahu tašek zákazníka, a to i tehdy, pokud před vstupem do prodejny visí cedulka oznamující, že vstupem do prodejny dává spotřebitel k takovému jednání souhlas," upozornil právník SOS Jiří Žůrek.

Agentury ani detektivové podle Žůrka rovněž nemají právo kontrolovat občanské průkazy ani jiné osobní doklady. Tato pravomoc přísluší pouze policistům. Pokud by pracovník agentury měl důvodné podezření z krádeže, může osobu zadržet do doby příjezdu policie.

Zákazníci se mohou domáhat peněžního odškodnění

"Pokud by zásahem pracovníka agentury došlo k zásahu do osobnostních práv spotřebitele a došlo by ke snížení jeho občanské cti či lidské důstojnosti, mohl by se zákazník domáhat omluvy a odškodnění v penězích," upozornil Žůrek. Týká se to například situace, kdy by byl zákazník v obchodě veřejně označen za zloděje a následně by se tato informace ukázala jako nepravdivá.

V českých obchodech bylo předloni podle studie britské společnosti Centre for Retail Research ukradeno nebo se ztratilo zboží v hodnotě 479 milionů dolarů (8,7 miliardy korun), což je o zhruba dvě procenta méně než v roce 2006. Česká republika přesto společně s Maďarskem z pohledu podílu těchto ztrát na celkovém obratu obchodníků v roce 2007 mezi 22 sledovanými zeměmi EU opět obsadila nelichotivé první místo.

Více než polovinu ztrát zboží v tuzemských obchodech mají přitom na svědomí krádeže. Podle průzkumu společnosti KPMG představují krádeže zákazníků 43 procent inventurních rozdílů zjištěných obchodníky. Na krádeže provedené zaměstnanci řetězců a na úbytky vzniklé při manipulaci se zbožím v obchodě připadá po 15 procentech ztrát. Při přepravě zboží vznikne zhruba sedm procent škod.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.