Lidovky.cz

Pojištění je podle islámu gambling, přesto se začíná rozvíjet

Ekonomika

  16:56
PRAHA - Ačkoliv je pojištění islámem zpravidla považováno za druh patologického hráčství, zaznamenávají některé "neškodné" formy pojištění v muslimských zemích nebývalý rozvoj. Napsal to odborný časopis Finmag. Pravidla islámského práva šaríja vedle zákazu placení a vymáhání úroku nedovolují ani jakoukoli loterii.

Ilustrační foto foto: AFP

 A právě tento fakt podle časopisu ztěžuje v islámském světě život pojišťovnám, neboť na pojištění je nahlíženo jako na určitý druh loterie či sázky.

Pojišťovna ani klient předem nevědí, zda škoda nastane, či nikoli. Pokud žádná škoda nevznikne, znamená to podle islámu neoprávněný majetkový prospěch. Jde vlastně o sázku na Alláhovo rozhodnutí, píše Finmag.

Jisté druhy pojištění jsou však islámem povoleny. Státní systém nemocenského a penzijního pojištění v muslimských zemích běžně funguje, protože je založen na solidárním systému vyplácení dávek.

Muslimští družstevníci 
Formy pojištění, které získají souhlas, však musí být organizovány na určitém družstevním principu, kdy každý pojistník je současně i pojistitelem. Lze se také mimo jiné úrazově pojistit na tradiční pouť do Mekky. Proti stornu akce lze pojistit například dostihy nebo koncerty.

Pojištění podle časopisu začíná být poslední dobou v islámském světě považováno za víceméně "normální" odvětví ekonomiky, které podléhá stejným zákonitostem jako jiné hospodářské branže. Islámské pojišťovnictví s větším důrazem na solidaritu přitom může přilákat více zájemců bez ohledu na jejich náboženské vyznání, a může tak představovat konkurenci konvenčnímu pojištění.

Čím více účastníků islámského pojišťovnictví, tím příznivější ceny pro pojištěné. Na Blízkém Východě žije asi 325 milionů lidí, což představuje přibližně pět procent světového obyvatelstva, uzavřel měsíčník.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.