Lidovky.cz

Absolventi nemohou najít dobrou práci, tak raději dál studují

Ekonomika

  11:38
PRAHA - Čerství absolventi škol nejsou spokojení. Trh práce jim nenabízí pozice odpovídající jejich vzdělání, o ty zajímavější se svádějí tvrdé konkurenční boje. Volí proto raději navazující studium nebo jazykové kurzy a doufají, že se situace změní.
Student (ilustrační foto)

Student (ilustrační foto) foto: Shutterstock

O status studenta mladí lidé nechtějí v současnosti přijít. Do práce nespěchají. Hlavním důvodem ale není nechuť pracovat nebo pokus prodloužit si mládí. Absolventi stále více taktizují a plánují. Pracovních příležitostí je málo a lidé, kteří vycházejí ze škol a nemají praxi, se špatně umisťují. A když už nějakou pozici seženou, nástupní platy bývají nízké.

Evropské personální servery upozorňují, že mezi absolventy středních a vysokých škol je stále větší zájem o navazující studium. Přisuzují ho hospodářské krizi a pro absolventy nepříznivé situaci na trhu práce.

"Například v Británii zaznamenali vyšší zájem o postgraduální a doktorandské studium," říká personalista Zdeněk Šimek. "V Česku, kde působím na dvou univerzitách, ale nemohu průkazně potvrdit výrazně zvýšený zájem například o doktorandské studium v důsledku nedostatku pracovních míst nebo jejich nižší atraktivity."

Nízké platy jsou slabá motivace

"Obecně mohu potvrdit, že na Univerzitě Palackého se meziročně projevuje zvyšující se zájem o doktorské studium, které je ale také odrazem přibývajících nově akreditovaných doktorských studijních programů. Například na Právnické fakultě bylo přijato dvacet pět studentů do nově akreditovaného doktorského studijního programu Teoretické právní vědy," říká Rostislav Hladký z Univerzity Palackého v Olomouci.

Z údajů Masarykovy univerzity v Brně lze také vyčíst, že počet doktorandů v posledních letech mírně stoupá. Jedná se ale opět o dlouhodobější trend, a zatímco na Lékařské fakultě meziročně narostl počet doktorandů o čtyřicet studentů, na některých fakultách, jako třeba na Fakultě sociálních studií, počet mírně klesl.

Absolventy často od práce odrazuje už jen letmý průzkum možných nástupních platů. "Problémy s nástupními platy stejně jako pracovními místy pro absolventy má dlouhodobě celá Evropa. To není jen otázka současné krize," upozorňuje Zdeněk Šimek. "Spousta absolventů je bezesporu rozčarovaných, posledních deset let konjunktury a hladu po schopné pracovní síle v nás vyvolalo falešné pocity, že tak je to normálně. Ne, není. Podívejte se do Francie, jak dlouho už tam vláda řeší problémy nedostatku pracovních míst pro absolventy."

Podle Šimka nám v této oblasti chybí státní politika – a nejspíš se ještě dlouho do centra politických zájmů nedostane. Absolventi si proto budou muset poradit sami.

Absolventi, kteří při studiu nepracovali, nemají nárok na podporu

Co je dobré vědět o úřadu práce
Kdy se přihlásit na úřad práce?
Evidence na úřadu práce není povinná. Absolvent se může přijít zaevidovat na úřad práce v místě trvalého pobytu kdykoli po ukončení studia, stejně tak i student, který studium přerušil. Nejčastěji tak činí v září, kdy mu končí statut studenta a stát za něj přestává hradit zdravotní pojištění. Pokud se absolvent nepřihlásí na úřad práce, musí si zaplatit zdravotní pojištění (1080 Kč/měsíc). Důchodové pojištění je dobrovolné.

Mám právo na podporu v nezaměstnanosti?

Absolventi, kteří při svém studiu nikdy nepracovali, nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jejich situace se tak řeší ve spolupráci se sociálními odbory formou takzvaných dávek hmotné nouze. Na podporu mají nárok jen ti lidé, kteří v posledních třech letech odváděli alespoň dvanáct měsíců důchodové pojištění.

Co je dobré vědět pro orientaci na pracovním trhu
Proč se nespoléhat jen na úřad práce?
Ačkoli mají firmy povinnost volné pozice na úřad práce hlásit, často to nedělají. Úřady nejsou zařízené na to, aby dělaly pro firmy předvýběr zaměstnanců. 
Zaměstnavatelé si často stěžují, že jim úřad práce posílá lidi, kteří se na dané místo vůbec nehodí, a zbytečně jim přidělává práci.
Proto firmy raději porušují zákon a volná místa nenahlašují.

Kde všude mám hledat práci?
Určitě začněte prohlídkou internetových serverů s pracovními nabídkami. Můžete si tam rychle vyhledat volná místa podle regionů a oborů. Podle některých statistik se obsadí až polovina volných pracovních míst s pomocí soukromých kontaktů. Takže se zeptejte všech svých známých, třeba na Facebooku, jestli o něčem nevědí. Sledujte také personální inzerci v tisku. Neměli bychom zapomínat na personální agentury. Ty se zvláště ve větších městech stále častěji stávají prostředníky mezi společností, která chce pozici obsadit, a uchazečem.

Je dobré oslovovat přímo firmy?
To je další příležitost. Společnosti, které jsou pro vás zajímavé, oslovte motivačním dopisem, kde uvedete, proč chcete pracovat právě v této společnosti, a připojte k němu životopis (správně napsaný – na internetu najdete hned několik návodů). Firma uvidí, že jste opravdu motivovaní pracovat právě u ní.
Obrňte se ale trpělivostí. Volných míst je málo a je třeba předem počítat s tím, že vás mnohokrát odmítnou.

Na mé životopisy nikdo nereaguje, kde je problém?
Toto je častý nešvar mezi personalisty a svědčí to o velké neprofesionalitě. Je pravda, že personalisté jsou nyní životopisy zahlceni, ale slušností je na každou nabídku odpovědět, přestože o uchazeče není zájem. Pokud se vám neozvou, nebojte se po týdnu personalistovi zavolat, jestli životopis dostal a v jakém stadiu je výběrové řízení, případně jestli splňujete požadavky, a pokud ne, pak chtít vysvětlení. Třeba z vašeho životopisu dobře nevyplývaly některé zajímavé zkušenosti, které je pak do něj možné doplnit.

Je lepší sáhnout po první možné práci a pak případně hledat dál, nebo si pečlivě vybírat?
Řemeslníci, programátoři, technici nebo obchodně nadaní lidé si vybírat většinou mohou. Humanitně zaměření absolventi to mají trochu těžší. Po dvou nebo třech týdnech hledání se ukáže, jaká je poptávka po vaší kvalifikaci. Je lepší nějakou práci vykonávat, a tím získávat praxi a reference, než být dlouho evidován na úřadu práce. Mnoho absolventů – a tento postup lze v dnešní složité situaci doporučit – raději začne na nižší pozici, aby mohli dokázat, že jsou schopní a dostali se časem výš.

Zpracovali: Ilona Mňuková, Úřad práce hlavního města Prahy, a Jiří Halbrštát, agentura Manpower  

Další podrobnosti o uplatnění absolventů si přečtěte v pondělním vydání deníku

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.