Lidovky.cz

Česko je 25. nejlepším místem k životu. Ve střední Evropě vede

Ekonomika

  11:53
PRAHA - Česká republika je v porovnání se zbytkem světa 25. nejlepším místem k životu. Vyplývá to z žebříčku Prosperity index 2009, který srovnává blahobyt na základě bohatství a duševní pohody.

Česká republika foto: Lidové noviny

Ze žebříčku, který dnes zveřejnila společnost Legathum Institute, jasně vyplývá, že bohatství jednotlivých národů nevyplývá jen z výše jejich hrubého domácího produktu, ale odvíjí se i od štěstí, zdraví a svobod obyvatel.

Podle těchto měřítek se nejlépe žije v Finsku, Švýcarsku nebo Švédsku, zatímco země jako Británie, Německo nebo nebo Japonsko se nedostaly ani do první desítky. Na druhé straně žebříčku jsou seřazeny především africké země.

Česko se umístilo ve srovnání se svými středoevropskými kolegy nejlépe - Maďarsko obsadilo 27. pozici, Polsko 29. pozici a Slovensko je dokonce až na 34. místě, tedy až za Uruguayí. 

Žebříček kromě celkového umístění zařazuje země i podle jednotlivých oblastí. Zatímco se tak ve zdravotnictví Česko umístilo mezi světovou špičkou na 16. místě, v kategorii sociálního kapitálu, která vypovídá o spolehlivosti vztahů a síle společnosti, se řadíme až na 74. pozici, tedy až za země jako je Bangladéš, Čína nebo Taiwan. Jen 29 % Čechů se totiž domnívá, že je možné důvěřovat jejich okolí. V této kategorii ale táhne dolů i velice nízká úroveň dobročinné činnosti a umístění mezi deseti zeměmi s nejnižší mírou věřících obyvatel. 

Prosperity Index 2009

Na velice dobrou 25. příčku Česku tak pomohly zejména tři kategorie - ekonomické ukazatele, zdravotní péče a osobní svobody. Institut ocenil především velký počet doktorů a sester na pacienta a 84 postelí v nemocnicích na 10 tisíc obyvatel.

Všechny ostatní kategorie, jako je podnikatelské prostředí, demokratické instituce, vzdělání, bezpečnost nebo úroveň vládnutí, jsou sice o trochu horší, než je celkové umístění České republiky, stále se ale drží okolo třicátého místa na světě.

Legathum prosperity index je jediným světovým hodnocením bohatství a duševní pohody. Zatímco jiné studie porovnávají země z pohledu aktuální úrovně zdraví, životního uspokojení, Prosperity index poskytuje srovnání na základě kořenů prosperity, tedy těch faktorů, které určují ekonomický růst a štěstí obyvatel v dlouhém období. Index zahrnuje 90 procent světové populace a je založena na statistických analýzách, výzkumech i subjektivních pocitech respondentů. Porovnává 79 proměnných rozdělených do jednotlivých skupin.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.